ŞEHRİVAN ÖZEL - Son dönemlerde iklim değişikliği, kuraklık, düzensiz yağış dağılımı ile sürekli gündem olan Van’ın 81 yıllık sıcaklık ve yağış değişiminin haritası çıkarıldı. Şehrivan Gazetesi’nin derlediği verilerle Van’ın ortalaması ile birlikte aylık ve yıllık ortalama sıcaklıklar, güneşlenme süreleri, yağışlı gün sayıları, yağış miktarları, en yüksek sıcaklıklar, en düşük sıcaklıklar (1939-2020) tek tek derlendi.

Bakan Yerlikaya duyurdu! Van’da Narkogüç-38 operasyonu: 4 ton uyuşturucu ve 1 kişi yakalandı! Bakan Yerlikaya duyurdu! Van’da Narkogüç-38 operasyonu: 4 ton uyuşturucu ve 1 kişi yakalandı!

KENTİN TARİHİNİN EN YÜKSEK ORTALAMA SICAKLIĞI TEMMUZ AYLARINDA KAYDEDİLDİ

1939-2020 yılları arasında yapılan meteorolojik verilere göre Van’da yıllık ortalama sıcaklık 9,4 derece olarak hesaplandı. Yılın tüm aylarının baz alınarak hazırlanan haritada kentin 81 yıldaki sıcaklık ortalaması 9,4 derece oldu. Karasal iklimin hüküm sürdüğü Van’da Haziran’dan Eylül’e kadar süren kısa ve sıcak yazlarda incelenen aylık verilerde de ortalama 22,3 derece ile Temmuz ayı sıcaklığın Van’da en yoğun hissedildiği ay oldu.

KENTİN EN KUZEYİ İLE EN GÜNEYİ ARASINDA CİDDİ RAKIM VE SICAKLIK FARKI VAR!

Van’ın en güney ilçesi Başkale’de Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 24 derece iken, en kuzey ilçesi Erciş’te aynı ayda ortalama sıcaklık 27 derece olarak verildi. Kuzeyden güneye ortalama sıcaklığın düşüşünün en büyük nedenlerinden biri kuzeyden güneye doğru artan rakım olarak belirlendi. Kentin genelindeki rakım farkı ilçeden ilçeye büyük değişim gösterirken Erciş 1750 rakımdaki bir ilçe iken, Başkale ise 2400 rakımda bulunuyor.

VAN 15 DERECE ORTALAMASINI GEÇEMEDİ!

Yapılan ölçümlerde Van’da ortalama en yüksek sıcaklık yıllık 15 derece oldu. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları Van için en kurak aylarken, antik dönemlerden beri bu soruna ilin farklı bölgelerinden sulama kanalları ile çözüm üretilip Van ovasında tarım yapılıyor. 1939’dan 2020 yılına kadar Van’da ölçülen en yüksek sıcaklık ise 37,5 derece olarak kaydedildi.

ÇALDIRAN EN SOĞUK İLÇE REKORUNU KİMSEYE KAPTIRMADI!

1939-2020 yılları arasında Van’da ortalama en düşük sıcaklık yıllık 3,7 derece olarak kayıt altına alındı. İl merkezinde ölçülen en düşük sıcaklık -28,7 dereceyken, Van’da soğuk denince akla gelen ilk yer Çaldıran’da 9 Ocak 1990 yılında -46,4 derece ile en düşük hava sıcaklığı kaydedilmişti. Geçen yıl 18 Ocak günü Özalp ilçesi -34,4’ü görmüş ve böylece geçtiğimiz yıl Türkiye’de en soğuk yerleşim merkezi olarak kayıtlara geçmişti.