İpekyolu ilçesindeki Kahvaltıcılar Sokağı'nda bulunan 81 yıllık Dolayı Usta çay evinin müşterilerinin büyük kısmını yaşlılar oluşturuyor. Eski bir yapıya sahip çay evine gelenler, odun sobasının etrafında tarçınlı çay içerek muhabbet ediyor. Koyu muhabbetlerin yaşandığı çay evine gelenler eski günlerini hatırlıyor. Sigara içilmesinin teklif dahi edilmediği çay evinde, soba üstünde tarçın kokusu vatandaşı cezbediyor.

“BAKIR SEMAVERDE ÇAY DEMLİYORUZ”

54 yaşındaki çay evi sahibi Dolayı Öztürk, 42 yıldır aynı yerde çalıştığını belirtti. 1942 yılından bu yana hizmet veren çay evinin Van’ın en eski iş yerlerinden olduğunu ifade eden Öztürk, “Burayı rahmetli ustamdan devraldım. Van’ın en eski kahvesi olması bizim için bir avantajdır. Burada nezih ve sigarasız bir ortam var. Bu yüzden insanlar bizi tercih ediyor. Semaverimiz bakır. Şimdi yapılan semaverler gibi de otomatik değildir. Bizler buradaki eski ambiyansını bozmadık. Buraya her kesimden misafirlerimiz geliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik refah için o tarihi işaret etti! Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik refah için o tarihi işaret etti!

“TARÇININ KOKUSU ORTAMIMIZI GÜZELLEŞTİRİYOR”

Bir kahvenin ortamını güzelleştirenin soba olduğunu dile getiren Öztürk, “Sobanın üzerinde kaynayan tarçınımız doğaldır. Tarçının kokusu ortamımızı güzelleştiriyor. Tarçın bereketiyle işlerimizi güzelleştiriyor. Bazen kadınlar bile dışarıdan gelip kağıt bardaklarla tarçın alıyorlar” diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI