Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla memleketlere dönüş ve tatil beldelerine dönüşler de hızlandı. 9 güne çıkarılan Kurban Bayramı tatili, turizmi hareketlendirirken uçak bileti satışları yüzde 40 arttı, otel rezervasyonlarında ise yüzde 82 artış yaşandı. 9 günlük tatili değerlendirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği kent, Antalya olurken Van da en çok tercih edilen iller arsında yer aldı.

VAN EN ÇOK TERCİH EDİLEN İLK 5 İL ARASINDA

Türkiye'nin önde gelen seyahat sitelerinden Enuygun'un verilerine göre, Kurban Bayramı için uçak bileti satışları yüzde 40 arttı. Uçak bileti satışlarında ilk sırada yer alan Antalya'yı sırasıyla Trabzon, Diyarbakır, Van ve Bodrum izledi. Yurt dışı uçak bileti satışlarında zirvede yer alan Arnavutluk'un başkenti Tiran'ı, Podgoritsa ve Priştine takip etti. Vizesiz gidilebilen yerlere seyahat planlamanın daha kolay olması dolayısıyla, ilk üç sırada bu destinasyonlar yer aldı.

EN ÇOK OTEL REZERVASYONU YAPILAN ŞEHİR, ANTALYA OLDU

Survivor yarışmacısı nesli tükenmekte olan kuşu yedi, diskalifiye oldu Survivor yarışmacısı nesli tükenmekte olan kuşu yedi, diskalifiye oldu

9 günlük tatil kararının etkisiyle şehre yakın destinasyonlarda tatil yapmayı planlayanların rotası sahil şeridine yöneldi ve ortalama konaklama süresi 3,8'den 4,7 güne çıkarken otel rezervasyonlarında yüzde 82 artış yaşandı. En çok rezervasyon Antalya, Bodrum ve İzmir otellerinde yapıldı. Yurt dışında ise Tiran, Podgoritsa ve Priştine şehirleri öne çıktı. Yurt içinde en çok bilet alınan ve en çok otel rezervasyonu yapılan şehir, Antalya oldu. Yurt dışında ise seyahat planlamanın daha kolay olduğu vizesiz ülkeler tercih edilirken, ilk sırada Tiran yer aldı.

SEYAHAT DÜŞÜNÜYORSANIZ HEMEN BİLETİNİZİ ALIN

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enuygun Ticaret Direktörü Orkun Özkan, tatilin başlamasına çok az süre kaldığı için biletlerin tükenmek üzere olduğunu belirterek "Bu yıl sıcaklıkların da ani yükselişiyle özellikle kıyı şehirlere yüksek bir talep var. Tatile iki gün kaldı ve seyahat düşünüyorsanız hemen biletinizi alın, çünkü geç kaldığınız her an bilet bulma olasılığınız azalıyor." uyarısında bulundu.

Bayram kampanyaları hakkında da bilgi veren Özkan, "ENUYGUN24" koduyla araç kiralamada 3 bin TL'ye, bayram için yapılacak otel rezervasyonlarında ise 4 bin TL'ye varan indirim olduğunu belirtti. Özkan, "TRANSFER15" koduyla ENUYGUN üzerinden yapılacak transfer rezervasyonlarında ise yüzde 15 indirim olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA-ŞEHRİVAN