Türkiye’nin son 22 yılında, birçok 'mega proje' hayata geçirildi.

Değişen çehresi ile Türkiye, Avrupa ve Asya kıtalarının birbirine bağlandığı noktada stratejik konumunu daha da güçlendirdi.

Özellikle yerel seçimler yaklaşırken İstanbul'da CHP'li İBB'ye karşılık Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yaptığı çalışmalarla İstanbullularla hizmeti buluşturuyor.

Bakan Uraloğlu mega projeleri anlattı

Bu icraatların başında ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yer alıyor.

Bakan Uraloğlu, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu 'Tarafsız Bölge' programında İstanbul'da açılacak yeni metro hatlarını ve diğer projeleri tek tek anlattı.

İstanbul'a iki yeni metro hattı

Bakan Uraloğlu, İstanbul'da yapımı süren metro hatlarıyla ilgili bilgi verdi.

Uraloğlu, pazar günü Bakırköy-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar hattının açılacağını duyururken İstanbul Havalimanı ile Arnavutköy arasındaki metro hattının ise yıl sonuna kadar açılacağını kaydetti.

Teleferik kazasının sebebi ortaya çıktı! Teleferik kazasının sebebi ortaya çıktı!

İstanbul'un metro projeleri

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul'un metro hatlarıyla ilgili şunları kaydetti:

2004 yılında 45 km metro vardı. Bugün 340 km. Kimin yaptığına bakmaksızın rakam 340. 20 yılda 295 km yapmış olmak başlangıç için iyidir. 2024'te 121 km olmuş. 2019'da yerel yönetim el değiştirdi. 2019'dan bugüne kadar 47.3 km metro yapıldı. İmamoğlu'nun yaptığı 8.1 km. Bir tespit yapıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı olarak yaptığımız 59.4 km. Bu pazar günü Bakırköy Bahçelievler Bağcılar metro hattı açılacak. Gayrettepe-Kağıthane metro hattını açmıştık. Bu ay sonuna kalmadan İstanbul Havalimanı ile Arnavutköy arasındaki kısmı açacağız. Bu 14 km'lik bir kısım. Bu yıl sonuna kadar Halkalı'ya kadar olan kısmını bitirmiş olacağız.

"İstanbul'a 10 yılda 600 km daha metro"

Bizim bakanlığımız tarafından yapılmış olan 183.2 km olacak. Şuan raylı sistem hattı 340. Önümüzdeki 10 yılda 600 km metro hattı yapmalıyız. Bu görev birinci olarak belediyelerindir. Bu projelerin onaylanması bizim bakanlığımızda. Büyükşehir ya da belediye kendisi yapabilir. Eğer belediye bakanlığın yapmasını isterse bize iletir, biz de Cumhurbaşkanımızın onayına sunarız. Belediye talep etmezse böyle bir yetkimiz var. Sadece ulusal ağa entegre olacak bizim doğrudan yapma hakkımız var. Başakşehir Çam Sakura'dakini biz bitirdik. Bize yer üstü yetmiyor. Mutlaka yeraltına inmeliyiz. Murat Bey'le beraber çalıştık. 10 yıl içerisinde 1004 km yapacağım diyor. Yani 600 km daha yapmalıyız. İstanbul'un ulaşımını çözmüş olur ve İstanbul yaşanabilir yer olur. Bir dönemde 600 km yapılamaz. Projelerini yapmaları bile 2-3 sene sunar. Bir dönemde yapılır desek gerçekçi olmaz. Çünkü yukarda kesintisiz devam eden hayat var. Orayı rahatsız etmeden yapılmalı. 600 km iddialı bir rakam.

"Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılacak"

Bakırköy-Bağcılar-Kirazlı hattını açacağız. Bu pazar Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açılacak. Metro istasyonlarını görsellere donatıyoruz. Kağıthane'deki metromuzda panoromik İstanbul görüntüsü var. Biz metro araçlarını yüzde 80 oranında yerli üretmeye başladık. Hem bakanlığımızın iştiraki TÜRASAŞ var hem de özel sektör çok iyi bir yere geldi.

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Projesi

Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Proje'si var. 8.3 km uzunluğunda. Bu bir raylı sistem. Burası 141 yıl İstanbul'a hizmet etti. Burası Marmaray'la atıl kalmış bir yerdi. Arkadaşlarla kafa yorduk ve bisiklet yolları, scooter yolları, yaya yolları, peyzajı olan bir yer tasarladık. İçini süslediğimiz gibi ismini de süsledik. 9 istasyon var. 10 yıl sonra buranın nasıl dönüştüğünü görecekler. Burası aynı zamanda turizm güzergahı olacak.

"Ankara ile ilgili projelerimiz var"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye genelindeki projelerle ilgili ise şunları söyledi:

Ankara ile ilgili projelerimiz de var. Kırmızılar Bakanlık tarafından yapılanlar. Kesikli olanlar Bakanlığın yapacakları. Turkuaz ise büyükşehir yaptıkları.104 km var. Ankara'nın da ihtiyacı var. Şehir hastanesinin açıldığı yerden havalimanına uzanan bir hat var. Havaalanı metrosu konusunda çalışıyoruz. Eski bir proje. Proje revizyonunu bu sene bitiririz. En kötü ihtimal önümüzdeki sene ihalesini yaparız. Başladığımızda 4-5 yılda burası biter. 2030'a gitmeden bunu bitirmiş olacağız.

"3 bin kilometre demiryolu hattı yaptık"

2002 yılında 11 bin km demiryolu hattımız vardı. Bugüne kadar 3 bin km demiryolu hattı yaptık. 11 bin km'nin kapasitesini artırdık. Şuan 13 bin 919 km. Avrupa'ya göre epey gerideyiz. Hızlı tren 2 bin 251 km. Yapımı devam eden 3 bin 77 km. Projesi tamamlanan 6 bin 914 km. Projesi devam 4 bin 479. Gelecek projeksiyonumuz 30 bin km. 30 bin km iyi bir rakamdır.

Zengezur Koridoru

Kırmızılar devam eden. Gaziantep, Mersin devam ediyor. Yaklaşık 300 km. Hızlı trenlerle hem yük hem de yolcu taşıyabiliyoruz. Böyle dizayn ediyoruz. 2027'de Gaziantep'ten bindiğinizde Mersin'e kadar geleceksiniz. Gaziantep'ten bindiğinizde Edirne'ye kadar gidebileceksiniz entegrasyonlarla. Kalkınma Yolu Koridorumuz var. Bakü-Tiflis-Kars hattımız açık. Alternatif güzergahımız olsun dedik. Kars'tan itibaren alternatif güzergahımız olacak. Sivas'tan Kars'a geleceksiniz. Kars'tan başlayıp Iğdır'a geleceğiz. Oradan Bakü'ye gidilecek. Zengezur koridoru tarafını Azerbaycan yapacak. Türk müteahhitler yapacak. İran yolun kendisinden geçmesini istiyor. Ermenistan tarafı daha belirsiz. Biz istiyoruz ki ikisi de istesin biz seçelim ikisinin arasından Bu aralar onun nereden geçeceği belli olacak. Hedefimiz 2030'a kadar bitirmek.

Kaynak: EN SONHABER