Arı alerjisinde; arının soktuğu yerde ya da tüm vücutta dakikalar veya saatler sonrasında kızarıklık/ kaşınma, el/ ayak/ yüz/ boğazda şişme, nefes darlığı, bulantı/ kusma, çarpıntı, baygınlık hissi, bayılma ve tansiyon düşüklüğü gibi değişken tablolar gözlenebilmektedir.

Bu durumda hasta hiç vakit kaybetmeden ilk müdahale için en yakın acil merkeze başvurmalıdır.

Bakanlık Van’da 3 ilçede uygun fiyata arsa satacak! İşte şartlar ve detaylar… Bakanlık Van’da 3 ilçede uygun fiyata arsa satacak! İşte şartlar ve detaylar…

Arının soktuğu yerde iğnesinin kalması ve arının ölmesi bal arısı tarafından sokulduğunun belirtisidir ve bu ilerleyen zamanda tedavi planlama aşamasında hekim için faydalı bilgilerdir.

Arı alerjisi tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bir alerji ve immünoloji uzmanına başvurulduğu takdirde alerjen immünoterapi dediğimiz aşı ile tedavisi mümkündür. Aşı tedavisi 3 ila 5 yıl kadar sürmektedir.

Bununla birlikte aşı tedavisi devam ederken hastalara, yanlarında taşımaları ve arı sokma sonrası oluşan ciddi reaksiyonlarda Acil Servise başvurana kadar kendilerinin uygulayabilecekleri adrenalin otoenjektör reçete edilmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi