Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin açtığı davaya ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. AYM cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen birçok atma yetkisini iptal ederek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. AYM, üniversite rektörlerinin Cumhurbaşkanı tarafından atanmasına ilişkin düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti. Adalet Bakanı yılmaz Tunç’tan da konu ile ilgili önemli açıklamalar geldi.

AYM, dün CHP'nin açıtığı dav ile ilgili gerekçeli kararını açıklayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın birçok yetkisini iptal ederken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç konu ile ilgili sosyal medya hesabından  bir açıklama yaptı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; " 1 Ocak 2017 tarihli ve 6 bin 771 sayılı Kanunla Anayasada yapılan değişikliklere uyumun sağlanması amacıyla 10 Mayıs 2018 tarihli ve 7 bin 142 sayılı Yetki Kanunuyla Bakanlar Kuruluna Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi verildiğini ifade etti.

"AYM İPTAL KARARI VERDİĞİ DÜZENLEMELERİ ŞEKLİ YÖNDEN DEĞERLENDİRDİ"

7 bin 142 sayılı Yetki Kanununun çerçevesinin tamamen Anayasa değişikliğine uyum şeklinde çizildiğini söyleyen Bakan Tunç, şunları kaydetti; "Söz konusu Yetki Kanununa dayanılarak hazırlanan 703 sayılı KHK, yeni hükümet sisteminin yürürlüğe girdiği 9 Temmuz 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Anayasa Mahkemesi, 703 sayılı KHK'nın iptali istemiyle yapılan başvuruyu karara bağlamış, bazı hükümler hakkında iptal kararı vermiş, KHK'nın tümünün iptali istemini ise reddetmiştir. Anayasa Mahkemesi, iptal kararı verdiği düzenlemeleri, şekli yönden değerlendirmiş, bu düzenlemelerin esasen kanunla yapılması gerektiği kanaatine ulaşmış ve gereğinin yapılması için de kanun koyucuya 12 aylık süre tanımıştır."

"ATAMA GÖREVİ CUMHURBAŞKANINA AİTTİR"

Husumetli iki grup arasında silahlı kavga: 1 kişi öldü, 1 yaralandı! Husumetli iki grup arasında silahlı kavga: 1 kişi öldü, 1 yaralandı!

Tunç, anayasanın 104. maddesinde de üzere üst kademe kamu yöneticilerini atama görevi Cumhurbaşkanına ait olduğunu ve bunların atamalarına ilişkin usul ve esasların Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlendiğini kaydetti.

"ATAMALARIN GEÇERSİZ OLDUĞUNA YÖNELİK YORUMLA GERÇEK DIŞI"

Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin yürürlükte olduğunu vurgulayan Tunç, "Hal böyleyken çeşitli mecralarda iddia edildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın yeni hükümet sistemi kapsamında Anayasadan, kanunlardan ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinden kaynaklanan atama ve diğer yetkilerinin esası itibariyle geçersiz olduğu veya yok sayıldığı şeklindeki yorumlar gerçek dışıdır" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ