AK Parti, sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin 14 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

BAKAN KOCA: İLK BÜYÜK ADIM ATILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Sağlıkla ilgili bazı kanunlarla 375 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Sözleşmeli ve kadrolu hekimlerle sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında önemli iyileştirmelerle sonuçlanacak ilk büyük adım atıldı" dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlamış ve konuyla ilgili düzenlemenin bu hafta içinde TBMM'de komisyona gelebileceğini duyurmuştu.

BAKAN KOCA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÖZLÜK HAKKI MÜJDESİNİ VERMİŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gazetecilere konuyla ilgili yaptığı  açıklamada; sözleşmeli, kadrolu dahil sağlıkçıların özlük haklarına ilişkin birçok düzenleme yapılacağını, konunun bu hafta TBMM'de komisyona gelebileceğini bildirdimişti. Mali haklarda ve çalışma şartlarında iyileştirme öngören düzenlemeler yasalaştırılacak. Önce şiddet cezalarını ağırlaştıran teklif, ardından maaş artışlarına yönelik düzenleme Meclis'ten geçecek.

"HEKİM ARKADAŞLARIMIZIN MOTİVE OLMALARI İÇİN BUNUN GEREKLİLİĞİNİ BİLİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, hasta randevularına ilişkin söylediği sözlerin hatırlatılması üzerine Bakan Koca, "Bu süreçlerin, çalışanların mutluluğu ve memnuniyetiyle doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla beklentileri var çalışanlarımızın. Hekim arkadaşlarımızın motive olmaları için de bunun gerekliliğini biliyoruz." diye konuşmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu konuda iradenin Mecliste olduğunu belirterek, "Özlük hakları noktasında sözleşmeli, kadrolu dahil olmak üzere birçok düzenleme yapılacak. Özlük haklarıyla ilgili konunun bu hafta komisyona gelmesi kuvvetle muhtemel." ifadelerini kullanmıştı.