Türkiye Kurban Bayramı'na hazırlanıyor.

Bugün başlayan 4 günlük bayramın tatil süresi ise hafta sonlarının birleştirilmesiyle 9 güne çıktı. Tatilin uzaması planları da uzatırken, şehir dışı planları öncelik kazandı.

Bu da yollarda yoğunluk anlamına geliyor.

Her uzun süreli tatil öncesinde olduğu gibi bu bayramda da özellikle büyükşehirlerden Anadolu'ya büyük bir hareketlilik bekleniyor.

Bayramda yola çıkacaklar dikkat

Karayollarındaki bu yoğunluk maalesef her yıl acı tablolara neden oluyor. Bayram telaşı, dikkatsizlik ve trafik yoğunluğu binlerce kazanın yaşanması bayramı adeta kabusa çeviriyor.

Bu olumsuzlukların yaşanmaması için, trafik kurallarına uymak ve dikkatli olmak gerekirken hem uzmanların uyarılarını hem de yol ve hava durumu şartlarını da yakından takip etmek gerekiyor.

Yola çıkarken kaza kara noktalarını incelemeyi unutmayın

Bu kapsamda takip edilmesi gereken en önemli verilerden biri de Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Türkiye genelinde, en çok kaza yaşanan yerleri işaretleyerek oluşturduğu "kaza kara noktaları".

Belli aralıklarla oluşturulan ve harita ile işaretlenen bu noktalar, ekipler tarafından daha fazla uyarı işareti ve denetimle tehlikeli olmaktan çıkartılmaya çalışılırken, sürücülerin de bu noktalara dikkat ederek daha dikkatli olması gerekiyor.

Bayramda yola çıkacak olanların kendi güzergahlarında dikkat etmesi gereken o noktaları ayrıntılı olarak incelemek için tıklayınız.

15 Temmuz kutlama mesajları 2024! İşte en güzel ve en anlamlı mesajlar 15 Temmuz kutlama mesajları 2024! İşte en güzel ve en anlamlı mesajlar

Güvenli yolculuk için atılacak adımlar

Öte yandan, uzun yol seyahati yapacak sürücüler için de dikkat edilmesi gereken kuralların bazıları şu şekilde:

- Uzun yolda güvenli bir sürüş için yola dinlenerek sabah erken saatte çıkılmalı.

- Uzun yolda 2 saatte bir ya da her 150 kilometrede 15 dakika mola verilmeli.

- Takip mesafesinin korunmalı. Hız limitlerine uyulmalı. Emniyet kemeri takılmalı. Aracın ilgili bakım ve kontrollerinin yaptırılmalı.

- Araçta tüm yağ ve hidrolik bakımların yapılması gerekiyor, frenlerin eşit tuttuğundan emin olunmalı.

- Klimanın sorunsuz çalışması için kontrol edilmeli. Soğutma sistemi elden geçirilmeli.

- Akü kontrolü yapılıp, sağlıklı aydınlatma koşulları sağlanmalı.

Bayramda yola çıkacak olanların kendi güzergahlarında dikkat etmesi gereken o noktaları ayrıntılı olarak incelemek için tıklayınız.

Kaynak: EN SONHABER