Vatandaşlar yüksek konut fiyatlarından şikayet ederken, sektör temsilcileri de bu yükselen maliyetlerden ve kalifiye eleman bulamamaktan dert yanıyor. Öyle ki bu durum vatandaşada yansırken konut fiyatlarının tavan yapmasıyla konut satışlarında da azalma görüldü. Ancak inşaat sektöründe başka bir sorun daha var. Kalifiye eleman bulunamıyor. Sektör temsilcileri kaynakçı, sıvacı, demirci ve operatör bulamamaktan şikayetçi.

"BİR DENGESİZLİK VAR"

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Ahmet Erkutoğlu, bir inşaatta kalfaya iş verdiklerini ancak kalfanın ekibini bulamadığını söyledi. Show Haber'e konuşan Erkutoğlu, "Bugün bir inşaat kalfasının maaşı 80-100 bin lira, demirci ustasının maaşı 70-80 bin lira veya kepçe operatörü maaşının 100 bin, 150 bin 200 bin bandına gelmişken orada çalışan bir üniversite mezunu şantiye şefi veya bir mimar 40 bin lirayla 60 bin lira arasında maaş alabiliyor. Bir dengesizlik var" dedi.

MAAŞLARI DOKTORLARI SOLLADI

Sıvacı, demirci, kaynakçı maaşları pilotu, doktoru, mimarı solladı ama sektör kısır döngüye girdi. Müteahhit Murat Çevik, '150 bin liraya kadar çıktık. Bir tane kaynakçı bulamıyoruz' sözleriyle isyan etti. Pendik'te yeni bir projeye başlayan, alanı çevirip ruhsatını aldığını belirten Çevik hafriyat dökmek için 9 milyonu gözden çıkardığını ancak yine de hafriyatçı bulamadığını söyledi. 3 aydır beklediğini söyleyen Çevik ayrıca, "Ne kalfa bulabiliyoruz, ne inşaat işçilerini bulabiliyoruz. Zor durumdayız." ifadelerini kullandı.

Bingöl'de çıkan yangın ormanlık alana sıçramadan söndürüldü Bingöl'de çıkan yangın ormanlık alana sıçramadan söndürüldü

DÖVİZLE İŞİ TERCİH EDİYORLAR

AYIDER Başkan Yardımcısı Ahmet Erkutoğlu ise ustaların döviz bazında maaş almak istediği için yurt dışını tercih ettiğini bu durumun da Türkiye'deki işleri zorlaştırdığını savundu.

FATURA YİNE TÜKETİCİYE ÇIKIYOR

Ara eleman konusunda yaşanan sıkıntılar o özellikte aranan ustaların maaşlarını da artıyor. Bu durumda yüksek olan maliyetlere yenileri eklenmiş oluyor. Ancak bu işin faturası yine tüketiciye yansıyor. Zaten yüksek olan konut fiyatları yaşanan sıkıntılardan dolayı daha artıyor.

Kaynak: SHOW HABER