Van Kültür Yolu Festivali’nde heyecan tüm hızıyla devam ediyor. Kültür Yolu Festivali’nde her yaşa hitap edecek etkinlikler ve konserler düzenlenirken birbirinden ünlü isimlerde bu festival kapsamında Vanlılar ile buluştu. Kültür Yolu Festivali kapsamında birbirinden ünlü sanatçılar; Oğuzhan Koç, Berdan Mardini, Ali Şan, Mert Demir, ve dün gece Merve Özbey Vanlılar ile buluştu. Bu gece de Bengü festival kapsamında sahne alacak.

Recep Tayyip Erdogan Aa 2185481-1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından etkinlik kapsamında Vanlılara özel olarak iletilen mesaj ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan tarafından okundu.

“BU ORGANİZASYONLARDA EMEĞİ BULUNAN HERKESİ TEBRİK EDİYORUM”

Valilik Van’ı yine uyardı: Yeniden yağış geliyor… Valilik Van’ı yine uyardı: Yeniden yağış geliyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaştığı mesajda şu ifadeler yer aldı: “Aziz Vanlılar, değerli kardeşlerim, Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Van Kültür Yolu Festivali’nin şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Festival kapsamında düzenlenen “Klasik Kürtçe Edebiyat ve Kürtçenin Şaheserleri” konulu programın başarılı geçmesini temenni ediyorum. Bu organizasyonlarda emeği bulunan herkesi tebrik ediyorum.

“KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ VAN’IN GELİŞEN YÜZÜNÜN SEMBOLÜ OLACAK”

Kültür ve sanat içerikli pek çok programın yer aldığı bu festivalin Van’ın gelişen yüzünün sembolü olacağına inanıyorum. Klasik Kürtçe Edebiyatın temayüz ettiği Cizre, Hemedan, Van, Erdelan, İmadiye, Bitlis, Hakkâri, Doğubayazıt, Müküs, Hizan, Meyafarikin, Siirt, Diyarbakır gibi merkezler, aynı zamanda medreseleriyle de adından söz ettiren şehirlerimizdir. Edebiyatla beraber tarih, felsefe, musiki, mimari, mühendislik, matematik ve astronomi alanlarında da önemli çalışmalara imza atan bu medreselerden alanının zirvesine çıkmış nice alimler, edipler, şairler yetişmiştir.

“VANLILARI MUHABBETLE SELAMLIYORUM”

Ali-yi Harîrî, Melayê Cizîrî, Ahmedi Hânî, Feqiyê Teyran gibi nice kelam, kalem ve ilim erbabı eserlerini sadece bu toprakların insanlarına değil; bütün bir insanlığa armağan etmişlerdir. Van’da düzenlenen bu programı, Kürtçenin Şaheserlerinin özellikle gençlerimize tanıtılması ve medeniyetimizin ihtiva ettiği zenginliklerin gelecek nesillere aktarılması bakımından çok değerli buluyorum. Bu vesileyle etkinliklere katkı sunan herkesi tebrik ediyor, sizleri bir kez daha muhabbetle selamlıyorum.”

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ZENÜN YEŞİL