banner290

Eski Edremit Yolu Mahallesi sakinleri park istiyor!

Son dönemlerde Van’da park çalışmaları devam ederken, Edremit’e bağlı Şabaniye Mahallesi Eski Edremit Yolu sakinleri de mahallede park yapılmasını istiyor. 

Eski Edremit Yolu Mahallesi sakinleri park istiyor!

NECMETTİN DURSUN/Son yıllarda Van’ın birçok yerinde millet bahçesinin yanı sıra parklar da yapılmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerin de hız verdiği park çalışması sürerken, Edremit’e bağlı Şabaniye Mahallesi Eski Edremit Yolu sakinleri de kendi mahallelerin de park olmadığını belirterek, Edremit Belediye başkanı İsmail Say'a çağrıda bulundu.

Van’ın dört bir yanına yapılan parklar, mahalle sakinlerini mutlu ederken, çocukların da vazgeçilmezi haline geliyor. Kent ilçelerinde park yapımları devam ederken, Mahallesi Eski Edremit Yolu sakinleri de parkların olmamasından dert yanıyor. Belediyeye çağrı da bulunan mahalle sakinleri, parkın yapılması için boş arazilerin olduğunu belirtti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Edremit'in park ihtiyacı
Edremit'in park ihtiyacı - 2 ay Önce

Süphan da istiyor, Kavurma da istiyor, Şabaniye de istiyor, Selahattin Eyyubi de istiyor, Eminpaşa da istiyor, Erenkent de istiyor, Erdemkent de istiyor, Kurubaş da istiyor, Yeni Cami de istiyor, Tokiler de istiyor. EDREMİT'in merkez mahallerinde bu dönemde toplam 20 park yapılsaydı iyi olacaktı. Geçen geçti, hiç olmazsa bu yıl sonuna kadar 10 tane yeni park yapılsa iyi olur. Bunlara ek olarak Edremit Millet Bahçesi yapılsa ve yine Kocaeli Parkı- Van Havaalanı arasındaki alanlar park ve yeşil alan yapılsa Edremit bu yılı parklar bakımından iyi değerlendirmiş olacak.

MEMURSEN TOKİ ÜÇ YILDIR BEKLİYOR
MEMURSEN TOKİ ÜÇ YILDIR BEKLİYOR - 2 ay Önce

https://www.sehrivangazetesi.com/m/guncel/baskan-say-dan-kavurma-mahallesine-memur-sen-yatirim-mujdesi-h61518.html

Hepimiz Van'a çok şey borçluyuz
Hepimiz Van'a çok şey borçluyuz - 2 ay Önce

Şehrivan Gazetesi
Van’ın Geleceği Çalıştayı’nın ilk toplantısı yapıldı


Van’ın Geleceği Çalıştayı’nın ilk toplantısı yapıldı
GÜNCEL 27 Haziran 2022 - 16:02
Van Büyükşehir Belediyesi, Van Valiliği ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ortaklığında kentin her alanda geleceğinin istişare edileceği ‘Van’ın Geleceği Çalıştayı’nın lansman toplantısı yapıldı.Van Valisi Ozan Balcı, kente gelir gelmez çalışmalarını başlatacaklarını söylediği projesinin startını verdi. Kente gelir gelmez bariylerleri kaldıran, vatandaş ile yakın bir ilişki kurup projelerin startını verin Balcı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin kent ile işbirliği kurma noktasında önemli bir rol üsteleneceği çalışmanın tanıtımını düzenlenen bir törenle gerçekleştirdi. Edremit ilçesindeki Uygulama Oteli Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İl Jandarma Komutanı Hüseyin Bekmez, il protokolü ve kurum amirleri katıldı.

VAN’DA YENİ DÖNEM YENİ PROJE

Toplantıda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili, Dr. Ozan Balcı, bir şehrin en büyük zenginliğinin uzlaşma, işbirliği ve birlikte iş yapma kültürü olduğunu belirterek, “Uzlaşmacı şehirler, işbirliği yapan şehirler, koordine edilen şehirler ve birbirini seven şehirler çok başarılı oluyorlar” dedi. Programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, ‘Van’ın Geleceği Çalıştayı’nın önemine vurgu yaparak, “Eğer bir şehirde insanlar uzlaşmayı bilmiyorsa, iş birliği yapmayı bilmiyorsa, birlikte iş yapma kültürleri yoksa, o şehirlerin ilerlemeleri çok zor oluyor. Buradaki aktörler kimler? Onu da ifade edeyim. Açık ve net ortaya koymamız lazım. Başta ilim Valisi olmak üzere, Belediye başkanları, milletvekilleri, siyasi partilerin başkan ve üyeleri, iş dünyası, esnaflarımız, üniversite, bürokrasi, kamu çalışanları, çiftçiler, basın ve diğer aktörlerdir. Bunların uyumlu olduğu ve iş birliğinin olduğu iller çok başarılı oluyor. Aslında bizim yapmak istediğimizde budur. Şehrimizde uzlaşmayı, iş birliğini, birlikte iş yapma kültürünü geliştireceğiz. Birbirimizi daha çok sevip saracağız. Aynı zamanda bu aktörler arasında da uyumlu iş birliğini gerçekleştireceğiz” dedi.“HERKESİN FİKRİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Şehrin hem günlük problemlerinin halledilmesi ve gelecek nesiller için hazırlanması gerektiğini aktaran Vali Dr. Ozan Balcı, Konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Daha önce de ifade etmiştim. İlimizin işleri için herkese eyvAllahımız var. Benim de eyvAllahım var. İlin valisi olarak söylüyorum. Herkesin birbirine ihtiyacı da var. EyvAllahı da var. Biz üstlendiğimiz görev itibariyle yaklaşık 1 milyon 140 bin Vanlı hemşehrimizin, kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle işlerini halletmeye çalışan insanlarız. Bu yüzden iş birliğini, uyumu çok önemsiyoruz ve bunu gerçekleştirmek zorundayız. Bugünkü toplantımıza ‘Van'ın Geleceği Çalıştayı’ dedik. Ne yapmak istiyoruz? Onu ifade edeyim, şimdi biz kafamıza göre de problemleri söyleyebiliriz. Ama bu derme çatma olur. Herkesin fikrine çok önem veriyoruz. Herkesi çok çok önemsiyoruz.”

VATANDAŞ DA KATKI SUNABİLECEK

“Burada gördüğüm kadarıyla da bayağı katılımcı var. Kurum amirlerimiz var siyasi partilerimiz var. Sivil toplumumuz var. İş dünyamız var. Üniversitemiz var. Burada 16 masamız var. Eğitimden sağlığa, politikalardan, spora, kültür turizmden ulaşıma, iletişime, enerjiye, kırsal kalkınmadan tarıma kadar değişik sektörlerde bu işbirliğini sağlamak istiyoruz. Burada katılımcı bir anlayışla problemleri ortaya koyacağız. Birkaç gün boyunca arkadaşlarımız tartışacaklar. Yuvarlak masa olduğu için katılımcılar sınırlı olmak zorunda. Ancak başka fikri olan arkadaşlar da orada olacak. Van'ın geleceğiyle ilgili sosyal medya hesapları açıldı. İnsanlar oraya görüşlerini, fikirlerini beyan edebilirler. Onları da değerlendireceğiz. Açık ve net yol haritamızı ortaya çıkarmış olacağız. Kısa, orta ve uzun vadede ne yapmak istiyoruz? Bunu ortaya koymuş olacağız. İnşAllah önümüzdeki Pazartesi tekrar sonuçları dinlemek için burada toplanacağız.”“ÇALIŞTAYIN ÇOK GÜZEL OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR VE BUNA CANI GÖNÜLDEN İNANIYORUM”

Bu toplantılarla birlikte yapılacak olan işlerin de ortaya çıkacağını anlatan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, “Ben çok güzel olacağını düşünüyorum. Buna canı gönülden inanıyorum. Bu bizim elimizde bir rehber gibi olacak. Yapılacak olan işlerin muhtemelen yüzde doksanını da belirlemiş oluruz. Ondan sonra ne olacak? İlin Valisi olarak benim koordinasyonda, denetimde bütün kaymakamlarımız, Belediye başkanlarımız, il, ilçe müdürlerimiz, iş dünyamız, sivil toplum örgütlerimiz siyasi partilerimiz, üniversitemiz ve vatandaşlarımızın desteğiyle el ele verip, problemleri çözmek için gayret göstereceğiz.” Dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Etiketler#van #vanhaber #VANHABERLER #vanıngeleceği #çalıştay #Ozanbalcı #yyü
YORUM EKLE
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
YORUMLAR
Fatih
Fatih
Buyuksehir belediyesinde calisan isciler enflasyonun altinda maas aliyorlar bunada bir duzenleme sayin valim cumhurbaskanimiz sagolsun butun calisanlara yuzde 40 zam verecek sizde onun ilimizdeki temsilcisi olarak calisanlariniza babalik yapacaginizi umut ediyoruz Allahim sizi korusun

(1) (0)
SAYIN YÖNETİCİLERİMİZE BİR ÇALIŞTAY NOTU
SAYIN YÖNETİCİLERİMİZE BİR ÇALIŞTAY NOTU
@ 1980'de nüfusu Van kadar olan iller alt yapıda, üst yapıda, kentleşmede, mimaride, estetikte, toplu ulaşımda, yeşil alan ve parklarda, çağdaş yollarda, temizlikte, düzende, sanayide, turizmde, istihdamda, üretimde, ticarette, zenginlikte şimdi neredeler, Van tüm bu konularda şimdi nerede? SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Van'ın hâlâ makyajlanmış büyükşehire yakışmayan elli yıllık küçük bir otogarı var. SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Toplu ulaşımımız yetersiz ve keşmekeş durumda. Mor otobüsler de altı yedi yıldır hayatımızda. Metrobüs, tramvay vb. ulaşım alternatifleri bugüne kadar planlanmalı değil miydi? SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected] Başka illerimizde kocaman yapay göller, yapay rafting parkurları yapılıp çevreleri şehrin nabzının attığı yerler oluyor ama ülkenin en büyük gölü olan Van Gölü bizdeyken hâlâ Gevaş'tan Çiçekli'ye, oradan Edremit'e, İpekyolu'na, Tuşba'ya ve üniversiteye uzanan kıyı ve sahillerimiz kesintisiz park, sahil şeridi, rekreasyon alanları olmadı. Hâlâ çoğunluğu boş, bakımsız, bataklık ve atıl alanlar durumunda. SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected] Belediyelerin oluşturduğu çok katlı otoparklarımız hâlâ yok, yeraltı otoparkları hâlâ yok, açık otopark meydanlarımız hâlâ yok, bütün çarşı sağlı sollu otopark, hem de ücretli otopark olmuş. SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected] Çevre yolu ilerlemiyor, kent meydanı yok, her mahallede en az dörder- beşer tane orta ölçekli park gerekirken hâlâ çok az park ve yeşil alanlarımız var. SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Mahalle yollarının, ara sokakların birçoğu köy yollarını aratmıyor. Geniş bulvarlar, geniş yollar, geniş kaldırımlar, gıcır gıcır asfalt cadde ve sokaklar, özenli parke taşlı sokaklar, altyapı ve üst yapısıyla çağdaş standartlı yollar şehrimizde hâlâ çok eksik. SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected],Mahallelerimizin hemen hiçbirinin düzeni, görüntüsü, planı, mimarisi, yapı stoğu, alt yapısı, üst yapısı ve kentleşmesi çağdaş ve gelişmiş bir büyükşehirin semt ve mahallelerini andırmıyor. SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected] Marka bir kent olabilmek ve emsali büyükşehirlerle rekabet etmek için o kadar çok eksiğimiz var ki. SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Dere ve kanallarımız çöp deryası, lağım çukuru, balçık deposu ve sene 2022... insanlar uzaya gidiyor. Bizde kanal ve derelerin tabanı skandal derecede kirli durumda. SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected]'de hâlâ mahalle yolları trafiğe kapatılıyor ve bu cadde- sokaklara semt pazarları kuruluyor. Bu koca şehirde en az yirmi tane Kapalı Semt Pazarı Çarşısı olması gerekmez mi? SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Mahalleler, caddeler,sokaklar, mahalle araları, kaldırımlar, oluklar, yol kenarları, açık alanlar çoğunlukla toz, toprak, izmarit, çöp ve kirlilikle dolu. Oysa bir büyükşehirin her yeri pırıl pırıl olmalı, bütün bir şehirde dolaşsanız yollardan bir araç dolusu çöp, izmarit, toz, toprak toplanamamalıydı, her yer pırıl pırıl olmalıydı. Nedense on yıllardır Van bu çağdaş temizlik hizmetini hep talep ediyor.SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected] Kale yolu o tarihi mekâna yakışıyor mu, İskele Caddesi ne halde, birçok ana arter ne halde? Edremit'te, Tuşba'da, İpekyolu'nda nice yol hâlâ çağdaş standartlardan uzak. Oysa her üç ilçemizde prestij cadde ve sokak uygulamasıyla alt yapı ve üst yapısı çağdaş standartlarda olan onlarca caddemiz, onlarca sokağımız olmalıydı. SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Ülkenin en büyük gölünün kıyısına kurulmuş bu kadim kentte hâlâ Sahil kordonunda gezmek için Edremit çarşısına, yüzmek için de 30 km ötedeki Mollakasım'a gitmek gerekiyorsa SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Toprakkale'siyle, Kurubaş'ıyla, Erek'iyle, diğer bütün yamaçlarıyla Van hâlâ yeşile, ormana, koruluk alanlara, gezinti ve piknik alanlara hasretse SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Üniversitesi olan bu kalabalık şehrin çarşı merkezinde barakalardan oluşan köhne ve biçimsiz bir Sahaflar Çarşısına karşılık modern, ferah ve büyük bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı hâla yoksa bunda SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected] Her yıl iki milyon turist ağırlayabilecek kadar huzurlu bir kent olmamıza rağmen, hiçbir zaman asayiş sorunumuz yokken, tarihi ve doğal güzellik olarak onlarca zenginliğe sahipken, 13 ilçesi ve yüzlerce köyü varken bu şehre otuz kırk bin ziyaretçi geldi diye avunuyoruz. Turist sayımız, turizm gelirimiz böyle mi olmalıydı. SİZCE BİR TERSLİK YOK [email protected] Van'ın sanayisi, tarımı, hayvancılığı, üretimi, ihracatı sahip olduğu konumun ve potansiyelin çok çok gerisindeyken SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Van Gölü, Erçek Gölü, Sıhke Gölü, Akgöl, Keşiş Gölü ve diğer göller Eskişehir'de, Kayseri'de, Konya'da, Malatya'da, Antep'te olsa çevresi, temizliği, durumu, sosyal hayata ve turizme kattığı değer ne olurdu, bu göllerimizin bizde kattığı değer ne? SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Partiler, aşiretler, aileler, yöneticiler ve kişilerve kişisel çıkarlar yerine Van'ı, hayat kalitemizi, zenginliğimizi, geleceğimizi, çocuklarımızın yarınlarını önceleyen bir çağdaş bakışımız olmalı, kentlilik kültürü olmalı. Bizde durum ne? SİZCE BİR TERSLİK YOK MU? @ Edremit'te, İpekyolu'nda, Tuşba'da yol, asfalt, parke taşı, kaldırım, refüj, kavşak, oluk, kanal, park- yeşil alan, spor sahaları, temizlik, semt çarşıları, ağaçlandırma, bakım, onarım, güzelleştirme konusunda yapılabilecek onlarca hizmet var. @ On yıllar boyunca elbette her gelen, her giden çeşitli hizmetler de yaptı ama şu yukarıda sayılanları ve tabi sayılmayan belki yüzlerce proje, yatırım, hizmet ve çalışmayı on yıllarca yapmadık ve 2022 yarılanmışken hâlâ bu ihtiyaçları, bu eksikleri, bu sorunları konuşabiliyoruz. Demek ki bu şehrin yapması gereken daha çok işi var. Bu ilçelerin ve bu şehrin her yılı, her ayı, her haftası, her günü, her saati altın değerinde fakat biz şehir olarak bu zamanları değerlendirmeden geride bırakıyoruz. SİZCE DE BİR TERSLİK YOK MU? (NOT: VAN ÇALIŞTAYI İÇİN YAZILMIŞ KISA BİR DEĞERLENDİRMEDİR.)