Yeni yılda polis olmak isteyenlerin merakla beklediği açıklama İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan geldi. Bakan Yerlikaya, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyerek, göreve geldikten sonra geçen 6 ayda yapılan operasyonları anlattı.

10 BİN YENİ POLİS ALINACAK

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya basın bilgilendirme toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Burada icra edilen görevler, çökertilen çeteler, ele geçirilen materyaller ve bakanlığın güvenlik özelinde hedeflerine değinen Yerlikaya, teşkilata yapılacak alım sayısını duyurusu hakkında bilgi verdi. Bakan Yerlikaya "10 bin yeni polis alımını yakında duyuracağız" ifadelerini kullandı.

İŞTE POLİS ADAYLARINDA ARANAN ŞARTLAR;

1- T.C. vatandaşı olmak.

2- Lisans, önlisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

3- KPSS'de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

Bir önceki yıl yapılan alımda istenen KPSS dereceleri: Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

4-Şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8'inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az yüzde 80'ini almış olmak.

İki grup arasında bıçaklı kavga: 2 yaralı, 10 gözaltı! İki grup arasında bıçaklı kavga: 2 yaralı, 10 gözaltı!

Bir önceki yıl yapılan alımda şehit yakınları ve vazife malulü eş ve çocukları için özel şartlar: Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

5- 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak.

POLİS MEMURU MAAŞI 42 BİN TL OLACAK

Şartları karşılayan adaylar, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri'nde (POMEM) eğitim sürecine başlayacak. Süreci tamamlayan adaylar ülkenin çeşitli bölgelerinde göreve atanacak. Bu kapsamda göreve başlayacak polisler 30 bin TL maaşla görev yapacak.

Halihazırda bir polis memuru ortalama 29 bin 525 lira, bir başkomiser 32 bin 626 lira maaş alıyor. POMEM'den mezun olan bir polis memuru ocak ayında gelecek toplu sözleşme ve enflasyon farkları ile birlikte 42 bin TL maaşla görev yapmaya başlayacak. Bu kapsamda başkomiser maaşı 46 bin 540,98 liraya, polis memuru maaşı 42 bin 117,41 liraya çıkacak.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ