Türkiye'de bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarına evde bakanlar desteklenerek, aile bütünlüğü korunuyor. Bakan Göktaş, bu amaç doğrultusunda yarın toplam 4,2 milyar lira ödeme yapacaklarını bildirdi.

Uygulama 2006'da başlatıldı

Bakan Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık tarafından sunulan en önemli aile odaklı bakım hizmet modellerinden "Evde Bakım Yardımı"nın 2006'da engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını hatırlattı.

Aile bütünlüklerini muhafaza edilmesi destekleniyor

Engellilerin aile bütünlüklerini muhafaza edecek şekilde bakımlarının evde yapılmasını öncelediklerini belirten Göktaş, Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenenlerin desteklenerek, aile bütünlüğünün korunduğunu vurguladı.

Gurbetçilerin yaz tatili gelişleri devam ediyor Gurbetçilerin yaz tatili gelişleri devam ediyor

"Hak sahibi başına aylık 7 bin 608 lira ödeme yapıldı"

Bakan Göktaş, söz konusu yardım kapsamında hak sahibi başına aylık 7 bin 608 lira ödeme yapıldığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

Kurban Bayramı dolayısıyla evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için Evde Bakım Yardımı ödemelerini öne çekerek yarın hesaplara yatırıyoruz.

560 bin vatandaş için toplam 4,2 milyar lira evde bakım yardımı

Bu ay Evde Bakım Yardımı'ndan yararlanan 560 bin vatandaşımız için toplam 4,2 milyar lira Evde Bakım Yardımı ödemesi gerçekleştireceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Kaynak: ANADOLU AJANSI