banner290

Uluslararası Van Edremit satranç turnuvası sona erdi!

Van'da Bulgaristan, İran, Azerbaycan, Irak, Kazakistan ve Türkmenistan'dan 67, yaklaşık 300 yarışmacının katıldığı Uluslararası Van Edremit Satranç Turnuvası sona erdi.

Uluslararası Van Edremit satranç turnuvası sona erdi!

ŞEHRİVAN HABER: NECMETTİN DURSUN-HAKAN İZGİ

Van Valiliği, Edremit Belediyesi, Türkiye Satranç Federasyonu ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Van Edremit Satranç Turnuvasona erdi. Uluslararası Van Edremit Satranç Turnuvası’na Türkiye’den yaklaşık 40 il, 7 ülkeden 300 sporcu katılım sağladı. Toplam 15 hakemin beş kategoride yönettiği turnuvada dereceye girenlere toplamda 100 bin lira ödül dağıtıldı. Edremit Uygulama Otelinde gerçekleşen ödül törenine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Van Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, Satranç İl Temsilcisi Adnan Yaviç, turnuvaya katılan sporcular ve aileleri katıldı.

ORHAN: SATRANÇ BİZİM İÇİN AYRI BİR ÖNEME SAHİP

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, şunları kaydetti: “Van Gölü kıyısındaki bu güzel mekanda sizinle beraber olmaktan mutluluk yaşadığımı ifade etmek istiyorum. Biz bu güzide spora aşinayız ve satrancı çok seviyoruz. Bizim için çok önemli spor dalı, gençlerimiz için çok önemli bir spor dalı ve ülkemiz için çok önemli bir spor dalı. Çocuklarımızın önemli olması lazım. Gerçekten de son yıllarda Türkiye spor açısından uluslararası manada çok güzel başarılara imza attı. Bizim için satranç ayrı bir yere, öneme sahip. Bu konuda başkanımızın çok önemli çalışmaları var. Biz Bahçesaray’da yıllar önce yapmış olduk. Bu son olmayacak inşallah bu turnuvanın devamı gelecek ve yeniden çok önemli performansları burada tekrar gerçekleşecek.”

TULAY: AİLELERİNDEN BU TURNUVANIN SON DERECE GÜZEL GEÇTİĞİNİ VE DEVAMINI İSTEDİKLERİNİ ÖĞRENDİM

Programda konuşan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, “Son derece güzel bir turnuvanın çok güzel geri dönüşleriyle bugün buradayız. Bir işi başlatmak önemlidir, zordur ama devam ettirmek hepsinden çok daha önemlidir. Ben bugün burada bulunduğum zaman içerisinde gerek belediye yetkililerinden gerek Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden gerek sporculardan ve sporcu ailelerinden bu turnuvanın son derece güzel geçtiğini ve devamını istediklerini öğrendim. Biz Türkiye Satranç Federasyonu olarak yönetime geldiğimiz ilk andan itibaren bir hedefimiz vardı; ülkemizin her tarafına satranç sporunu yaymak. Ulaşamadığımız yer kalmasın, gitmediğimiz il, ilçe bulunmasın istedik ve var gücümüzle gece gündüz çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. İşte bundandır ki şu an tüm spor branşlarını açık ara geride bırakacak şekilde 1 milyonun üzerinde lisanslı sporcuya sahibiz” diye aktardı.

“81 İLİMİZDE 500’Ü AŞKIN İLÇEDE ÖRGÜTLÜ BİR FEDERASYONUZ”

Tulay, “İşte bu çalışmanın sonucudur ki 81 ilimizde 500’ü aşkın ilçede örgütlü bir federasyonuz. İşte bu çalışmanın neticesindedir ki bugün ülkemizde hayata geçirdiğimiz 17 tane uluslararası açık satranç turnuvası var. Son derece ilgi görüyor diğer illerden ve diğer ülkelerden. Hedefimiz ülkemizin her tarafına satranç sporunu yaymaktı ama şu an üzerinde bulunduğumuz bu coğrafyada, bu topraklarda zaten satranç sporu vardı. Biz bu güzel turnuvayla bunu taçlandırmış olduk. Burada bulunan hemen herkes satranç sporuna aşinadır, özellikle satranç sporuyla öne çıkmış ilçelerimiz vardır” diye aktardı.

TULAY: BURADA DA SON DERECE GÜZEL BİR PROJEYİ YAPACAĞIZ

Tulay, Van’da satranç alanında başka projelerinde hayata geçirileceğinin müjdesini vererek şunları söyledi: “Bahçesaray ilçesi de bunlardan biridir. Biz Van’da böylesine önemli bir turnuvayı gerçekleştirmek diğer illere de örnek teşkil etti. Bu turnuvada çok emek var. Başka ülkelerden gelen sporcular var. 44 değişik ilden gelen sporcular var. Size güzel haberlerimiz var; biz artık uluslararası turnuvadan sonra Van’da son derece güzel etkinliklere imza atacağımıza inanıyoruz. Burada ulusal bir turnuvanın görüşmelerini yaptık. En kısa zamanda size gerekli açıklamalarını yapacağız. Edremit bu güzel turnuvayla son derece güzel bir katkı sağladı ama Bahçesaray satranç deyince ilk akla gelen ilçedir. Sayın vekilimizle görüştük ve burada da son derece güzel bir projeyi yapacağız.”

YAVİÇ: İLİMİZE GELEN SPORCULARIMIZI MÜMKÜN OLDUĞU KADAR İYİ AĞIRLAMAYA ÇALIŞTIK

Programda konuşan Satranç İl Temsilcisi Adnan Yaviç şunları belirtti: “Uzak yollardan gelerek bizi onurlandıran, bizi sevindiren sporcu kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. İlimize gelen sporcularımızı mümkün olduğu kadar iyi ağırlamaya çalıştık. Yaklaşık 330 sporcunun yarıştığı bir turnuva düzenledik. Farklı kategorilerden farklı ülkelerden insanlar geldi ve yaklaşık olarak 50’ye yakın kardeşimiz bu organizasyonda ödül alacak.”

SPORCULAR, ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU…

Edremit Belediye Başkan Vekili Yüksek Karacan ise, “Edremit Satranç Turnuvamızda yaklaşık 300’e yakın sporcumuz katıldı ve büyük bir coşkuyla bu heyecanı tamamladık” dedi. Konuşmaların ardından katılımcılara ödülleri verildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE