Gürpınar Belediyesi eski Başkanı Hayrullah Tanış, geçtiğimiz günlerde belediye tarafından açıklanan güncel borcu yalanladı. Tanış, toplam borcun 132 milyon 594 bin 378 TL olduğunu ve alacaklarla birlikte toplam borcun 119 milyon 694 bin 378 TL olduğunu açıkladı.  

GÜRPINAR’A 800 MİLYON TL DEĞERİNDE PARKE TAŞI HİZMETİ

Başkan Tanış, ilçedeki mahalle ve mezraları toz ve çamurdan kurtararak tarihi bir başarıya imza attıklarını belirtti. Yaklaşık 2 milyon metrekare alana parke taşı döşemenin gerçekleştirildiğini ve bugün için bu hizmetin maliyetinin yaklaşık 800 milyon Türk Lirası civarında olduğunu vurguladı. Tanış, kendi bütçeleri ile gerçekleştirdikleri BSK sıcak asfalt çalışmalarından, temel kazma ve dolgu hizmetlerine kadar pek çok alanda yatırım yaptıklarını açıkladı. Metruk yapı yıkımları, arazi yolları ve sulama kanalı temizlikleri gibi hizmetlerin yanı sıra, eğitim yardımları ve okul onarımları konusunda da desteklerinin sürdüğünü belirtti.

TANIŞ: GÜRPINAR’A 50 MİLYON TL DEĞERİNDE KAZANIM SAĞLANDI

Belediyenin sosyal ve gıda yardımlarından barınma yardımlarına, kültürel faaliyetlerden taziye evlerine kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösterdiğini dile getiren Tanış, camii, kuran kursları ve imam evlerinin yapımına destek olduklarını ifade etti. Tanış, gençlerin spor faaliyetlerine verilen destekleri de dile getirdi. Tanış, belediyenin araç filosuna eklenen 17 iş makinesi ve binek araçla, yaklaşık 50 milyon Türk Lirası değerinde bir kazanım sağlandığını belirtti. Tanış, bu sayede daha önceden kiralamalara giden büyük miktarda paranın tasarruf edildiğini ve belediyenin iş hacminin iki katına çıkarak vatandaşlara daha hızlı hizmet sunulduğunu vurguladı. 

TANIŞ: 144 ADET KONUT GÜRPINAR’A KAZANDIRILDI

Tanış, görev süresi boyunca ilçenin marka değerini artırma ve ilçeye kaynak yaratma hedefiyle gerçekleştirdiği projeleri açıkladı. Tanış, bu projelerin Gürpınar'a ciddi bir değer kattığını ve belediyenin yeni yatırımları için sermaye oluşturacağını belirtti. Tanış, “Cumhuriyet Mahallesi ve Hoşab mahallelerinde inşa edilen ve farklı büyüklüklerde toplam 144 adet konut Gürpınar'a kazandırıldı. Projeler kapsamında bazı konutlar zaten hizmete girmiş olup, diğerleri ise faaliyete geçmeye hazır durumdadır. Aynı mahallelerde ticari faaliyetler için 33 iş yeri ve ticari alan da inşa edildi” dedi. 

TANIŞ: KAPALI FABRİKA İLE ÜRETİM KAPASİTESİ ARTTI

Tanış, belediye ve sanayi yatırımlarına da el attı. İnşa edilen fabrikaya dikkat çeken Tanış şunları söyledi: “Akpınar Mahallesinde, 6500 metrekare kapalı alana sahip bölgenin en büyük fabrikası inşa edilerek, üretim için altyapı oluşturuldu ve bu yatırım belediyenin önemli bir varlığı haline geldi. Cumhuriyet Mahallesinde satın alınan 5600 metrekare ve 5500 metrekare büyüklüğünde iki arsa, konut ve iş yeri projeleri için belediye envanterine eklendi. Bu yatırımlar sayesinde belediye mülk portföyü genişletilerek öz kaynak yaratılmış oldu.”

“YATIRIMLAR BELEDİYE BÜTÇESİNE CİDDİ KATKI SAĞLIYOR”

Tanış, yapılan yatırımların belediye için önemli bir sermaye teşkil ettiğini vurgulayarak, bu yatırımların şu anki piyasa değerinin yaklaşık 415 milyon Türk Lirası olduğunu ifade etti. Kiraya verildiğinde düzenli bir gelir kaynağı olacağına, satışı halinde ise 415 milyon Türk Lirasının belediye bütçesine katkı sağlayacağına dikkat çekti.

TANIŞ: BELEDİYENİN BAŞARILARI HALKIN VİCDANINDA YANKI BULDU

Tanış, yapılan yatırımların ve elde edilen eserlerin halkın vicdanında olumlu yankı bulacağını, tek yanlı borç açıklamalarının aksine gerçekleştirilen projelerin göz ardı edilemeyeceğinin altını çizdi. Tanış, yönetiminde hayata geçirilen projeler ve gerçeği yansıtmayan borç iddiaları ile mücadele ettiğini dile getirdi. Bu projeler arasında, konut ve iş merkezleri inşası, modern bir fabrika kurmak, arsa alımları ve ilçeye kazandırılan yatırımlar sayıldı. Tanış, paraya dönüşmeyen ancak vatandaşa hizmet olarak geri dönen yatırımlar ile paraya dönüştürülebilir yatırımların detaylarını paylaştı. Tanış, belediye araç filosunun genişletilmesinden tutun, gençlere spor desteği sağlanmasına kadar pek çok alanda yaptığı hizmetleri anlattı.

TANIŞ, GÜRPINAR BELEDİYESİ’NİN BORCUNU 119 MİLYON TL OLARAK AÇIKLADI

Tanış, bu asılsız iddiaları ortaya atan yönetimin kamuoyuna karşı mahcup duruma düşeceği ve itibar kaybına yol açacağı konusunda uyarıda bulundu. Açıklanan söz konusu borç rakamının 257 milyon TL olduğunu, bunun gerçek kalan borç miktarı olan 119 milyon TL ile uyumlu olmadığını kaydetti. Tanış dönemindeki gerçek borç rakamlarını kamuoyu ile paylaşarak, borcun ve alacakların netleştiği bir tablo sundu. Tanış, İller Bankası ile diğer bankalar, diğer kurumlar ve firmaların güncel borç durumu ve belediyenin alacakları da dahil edilerek bakiye bir borç miktarının hesaplandığını belirtti. Gürpınar Belediyesi’nin net kalan borcu 119 milyon TL olarak açıklandı. Tanış, buna karşın paraya dönüşebilecek sermaye niteliğindeki yatırımların değerinin yaklaşık 415 milyon TL olduğuna dikkat çekti. Tanış, gerçeklerin ve yatırımların kamu vicdanında yerini bulacağına olan inancını ifade ederek, Gürpınar Belediyesi'ne bıraktığı net sermayenin yaklaşık 295 milyon TL olduğunu kamuoyu ile paylaştı.

GÜRPINAR BELEDİYESİ’NİN GERÇEK VE GÜNCEL BORÇ TABLOSU

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, gençlerle buluştu! Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, gençlerle buluştu!

TOPLAM BORÇ: 132.594.378 TL
İLLER BANKASI GÜNCEL BORÇ: 32.764.100 TL 
DİĞER BANKALAR GÜNCEL BORÇ: 59.000.000 TL
DİĞER KURUMLARA BORÇLAR: 4.530.278 TL
HAKEDİLMİŞ FİRMA BORÇLARI: 36.300.000 TL 
     
GÜRPINAR BELEDİYESİ ALACAĞI     
TOKİ ARSA SATIŞI BEDELİ: 7.500.000 TL
HOŞAB KAMULAŞTIRMA PARASI: 4.000.000 TL (banka hesabında)
ÇEVRE DÜZENİ PARASI: 1.400.000 TL (banka hesabında)
TOPLAM: 12.900.000 TL
      
TOPLAM GERÇEK BORÇ: 132.594.378 TL
TOPLAM ALACAK: 12.900.000 TL
KALAN NET BORÇ    : 119.694.378 TL 
      
TAMAMI HAYRULLAH TANIŞ DÖNEMİNDE YAPILAN VE PARAYA DÖNÜŞECEK YATIRIMLAR: 415.000.000 TL
KALAN NET BORÇLAR: 119.694.378 TL
GÜRPINAR BELEDİYESİNE BIRAKILAN SERMAYE: 295.305.622 TL

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER