Van’ın Sakalar Köyü’nde taşıma suyla tarım yapılıyor, köy halkı çözüm bekliyor!

Van’da tarım ve hayvancılık zor bil hal alırken, Gürpınar ilçesine bağlı Sakalar Köyü’nde ise su tankerleriyle zorlu şartlarda tarım alanları sulanıyor. Yaklaşık 5 yıldır bahçe ve tarım alanlarının bir kısmını taşıma suyla idare eden köy halkı sorunun çözülmesini istiyor. 

Van’ın Sakalar Köyü’nde taşıma suyla tarım yapılıyor, köy halkı çözüm bekliyor!

Son dönemlerde en çok konuşulan konulardan biri olan tarım ve hayvancılık sektörü en zor zamanlarını yaşıyor. Tarım ve hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Van’da da ciddi sorunlar yaşanırken, Gürpınar ilçesine bağlı Sakalar Köyü gibi birçok yerde taşıma suyla tarım alanları sulanıyor. Sakalar Köy halkı adına Şehrivan’a konuşan Ahmet Temizer, yaşanılan sorunları değerlendirerek, köylülerin mağdur olduklarını söyledi.

SU TANKERLERİYLE TARIM ALANLARI SULANIYOR!

Köy halkı adına konuşan Ahmet Temizer, “Köylerin arasında tarım için sulama kanalları geçiyor. Ancak kanallardan gelen su bize ulaşmıyor. Bu konuda da ciddi sorunlar yaşıyoruz. Kendi tarım alanlarımıza taşıma tankerlerle su getirmeye çalışıyoruz. Zernek barajından kanallar sayesinde sular geliyor ama bizden önceki köylere kadar ulaşıyor. Bizim köye su gelmiyor. Bizden önceki köyler hem su çok harcıyorlar hem de gereksiz yere kullandıkları için su bize ulaşamıyor. Yaklaşık 5 seneden fazladır bu sorunu yaşıyoruz. Tüm köy halkı bu durumdan ciddi anlamda mağdur oluyor.” Dedi.

“İMKANI OLAN SU TANKERLERİNİ GETİRİYOR” 

Temizer, son cümlelerini şöyle tamamladı: “Su anlamında büyük sorunlar yaşamamıza rağmen bir türlü bir çözüm bulunmuyor. Gerekli mercilere şikayet başvurularında bulunduk. Dilekçeler yazdık ama sorun olduğu gibi devam ediyor. Senede bir defa iki saatlik su geliyor ve daha sonra tamamen kesintiye uğruyor. Kendi evimizin önünde yetiştirdiğimiz meyve ve sebzeler dahil olmak üzere diğer tarım arazilerimizi tankerlerle taşıdığımız sularla sulamaya çalışıyoruz. Özellikle bahçelerimizin kurumaması için mecbur bir şekilde bu taşıma işlemi yapıyoruz. İmkanı olan su tankerlerini getiriyor. Ancak imkanı olmayan tankerleri bile getiremiyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Köylerin hepsi hizmetleri bekliyor
Köylerin hepsi hizmetleri bekliyor - 4 hafta Önce

Van'ın 13 ilçesindeki yakın uzak, küçük büyük bütün köylere belediyeler, Devlet Su İşleri, Tarım ve Orman müdürlükleri, VASKİ ve diğer kurumlar tek tek uğramalı, hepsine hizmetler gitmeli.

Ömer temizer
Ömer temizer - 4 hafta Önce

Sakalar köyünün ciddi su sorunu var tarlalardan arazilerden hasat alınmıyor çoğu insan hayvanlarını sattı su yok yonca yok halk kışın hayvanın parasından çok ot saman alıyor imkan yok yetiştirmeye ve çözümü hayvanları satmakla arıyorlar yetkili kurumların buna müdahale etmesini istiyoruz

Halka Hizmet Hakk'a Hizmettir.
Halka Hizmet Hakk'a Hizmettir. - 4 hafta Önce

PEKİ DSİ, BELEDİYELER, TARIM MÜDÜRLÜĞÜ GİBİ KURUMLAR KOCA KOCA BİNALARDA, İHTİŞAMLI ODALARDA VE YUMUŞAK MAKAM KOLTUKLARINDA HİZMET VERİRKEN CANIM ÜLKEMİN KÖYLÜSÜ HÂLA YOLA HASRETSE, SUYA HASRETSE, BU KURUMLARI İLGİLENDİREN NİCE HİZMETE, DESTEĞE, YATIRIMA, PROJEYE HASRETSE BU NASIL HOŞ GÖRÜLÜR. MAKAMLAR EMANET DEĞİL Mİ? MİLLETE, DEVLETE, MEMLEKETE, BUGÜNE VE GELECEĞE HİZMET İÇİN DEĞİL Mİ? HAKK TEALA BU VEBALİ BİZDEN SORMAZ MI? TARİH SORMAZ MI? ÇOCUKLARIMIZIN MASUM ELLERİ YAKAMIZDA OLMAZ MI? HERKES BU MİLLETE, BU ŞEHRE, BU ÜLKEYE HİZMET BORCUNU HAKKIYLA ÖDEMELİDİR.DÜN DE, BUGÜN DE, YARIN DA BU HAKİKAT DEĞİŞMEZ.

Murat Önemli
Murat Önemli - 3 hafta Önce

Bir şey diyeceğim herkes gülebilir... 2022 yılındayız vAllahi de bilahide köyümüze hala yol gitmiyor...sırtımızdan ve hayvanı olanlar hayvanları ile erzağını taşıyor.gerisini siz düşünün.