ŞEHRİVAN HABER - Mart 2024'te yapılacak olan seçimlerle ilgili hazırlıklar yapan partilerin aday belirleme süreci devam ediyor. Ak Parti'nin ardından HEDEP de başvuru sürecini başlarken, partinin adaylık süreci ile ilgili de merakla beklenen karar açıklandı.

Özellikle büyük şehirlerdeki aday çıkarıp çıkarmayacağı gibi kararlar merak konusu olan HEDEP'in seçim politikası resmi ağızlardan ilk kez açıklanmış oldu.  Ayşegül Doğan, HEDEP MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) açıklamasının ardından bugün düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere adaylarımızla girme eğilimi ortaya çıktı. Bu karar Parti Meclisi’nde (PM) değerlendirilecek” açıklamasında bulundu.

HEDEP MYK toplantısının sona ermesiyle, Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan basın toplantısı düzenledi.

Partinin Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın 1 Aralık'ta gerçekleştirdiği Hakkari gezisi sırasında sarf ettiği “Halkımız bizden her yerde seçime girmemizi istedi” açıklamasını hatırlatan Doğan, “Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere adaylarımızla girme eğilimi ortaya çıktı. Bu karar PM’de değerlendirilecek” dedi. 

‘ADAY ADAYI BAŞVURULARINI ALMAYA BAŞLADIK’

Doğan, "Daha önce birinci ve ikinci parti olduğumuz yerlerde aday adayı başvurularımızın 27 Kasım’da başladığını ve 10 Aralık’a kadar süreceğini açıklamıştık. Batı illerinde de komisyonlarımız kuruldu. Aday adayı başvurularını almaya başladık. Yani Türkiye’nin her yerinde yerel seçimlere kendi adaylarımızla girmek için hazırlıklarımız tamamlandı” ifadelerini kullandı.

Aday belirlerken Kent Uzlaşısı yöntemini uygulayacaklarını belirten Doğan, koşulların uygun olduğu her yerde ön seçim yapacaklarını söyledi. Ön seçimlerin demokrasi şöleni havasında gerçekleşmesini hedeflediklerini anlatan Doğan, “Hedefimiz şehirdeki her sesi duymaya çalışmak. Aday belirlediğimiz yerdeki en geniş kesimlere ulaşıp her sesi duymak ve şehri yönetecek insanları o sesi katarak belirlemek” diye konuştu.

‘KAYYUM REJİMİNE EN GÜÇLÜ CEVABI VERECEĞİZ’

AK Parti Edremit İlçe Başkanı Kenan Öndil: Başaracağımıza inanıyoruz! AK Parti Edremit İlçe Başkanı Kenan Öndil: Başaracağımıza inanıyoruz!

Ön seçim modelini uygularken bir ilki gerçekleştireceklerini anlatan Doğan, “Yalnızca üyelerimiz, yalnızca bileşen partilerin üyeleri de değil. Demokratik kitle örgütleri, ailelerimiz, dünden bu yana emek vermiş, yöneticilik yapmış herkes bu süreçte sorumluluk alarak bizimle birlikte olabilir, oy kullanabilir. Kent hakkı için emek veren herkesin katılımı ve uzlaşısı ile belirleyeceğiz adayları” ifadelerini kullandı.

Belediye meclis üyelerini ve il genel meclis üyelerinin üçte ikisini ön seçimle belirleyeceklerini ifade eden Doğan, “Kayyımları kalıcı hale getirmeye çalışanlar da bilsinler ki partimize gönül veren, oy veren, seçmen olan ve bunun için ağır bedeller ödeyenler kayyum rejimine en güçlü cevabı kendilerine ve kentlerimize kazandırarak verecekler” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE SEÇİME KENDİ ADAYLARIMIZLA GİRMEK İÇİN HAZIRLANIYORUZ’

Gazetecilerin soruları üzerine partinin büyükşehirlerdeki yerel seçim stratejisini detaylandıran Doğan, “Büyükşehirler de dahil olmak üzere Türkiye'nin her yerinde seçime kendi adaylarımızla girmek için hazırlanıyoruz. MYK'mızdan çıkan eğilim bu şekilde. Bu eğilimi MYK'mızın önerisi olarak PM'miz değerlendirecek” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: İleri Haber