Bugün Anneler Günü ancak Gazzeli anneler bu özel günü buruk geçiriyor. Bugün dünya genelinde Anneler Günü kutlanırken, Gazze'de anneler için böyle bir gün yok...

Annelere duyulan sevgi ve saygıyı ifade edebilmek amacıyla dünyanın birçok yerinde bugün "Anneler Günü" olarak kutlanıyor. Türkiye'nin dört bir yanında da bugün Anneler Günü kullanırken, HÜDA PAR Van İl Başkanı Rasim Sayğın Gazze'deki anneler için Şehrivan'a konuştu.

"HER GÜN FİLİSTİN’DE BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ ŞEKİLDE KATLİAMA TANIK OLUYORUZ"

Sayğın, soykırımın üzerinden aylar geçtiğini dile getirerek, "Gazze Soykırımının başlamasından bu yana sekiz ay geçti! Bu süre zarfında terör şebekesi siyonist işgal rejimi, Gazze’de yürüttüğü soykırıma bir an dahi ara vermedi. Her gün Filistin’de benzeri görülmemiş şekilde katliama tanık oluyoruz. Son yedi ayda büyük çoğunluğu kadın ve çocukların oluşturduğu en az 40 bin mazlum Filistinli kardeşimiz, siyonist Nazi işgalcileri tarafından katledildi. Yüz bine yakın savunmasız kardeşimiz ise yaralandı. Gazze’de yüzlerce cami, kilise, okul, hastane ve yüzbinlerce konut yerle bir edildi. Siyonist terör rejiminin, Gazze’de yürüttüğü bu vahşet sadece Filistinlileri hedef almıyor, bütün bir insanlığın vicdanını hedef alıyor" dedi.

"GAZZE'DE ANNELER SAVAŞIN EN BÜYÜK MAĞDURLARI"

Gazze'de anne olmanın zorluklarına değinen Sayğın, "Gazze'de anne olmak belki de savaşın en büyük mağduru olmak anlamına geliyor. Çünkü onlar bir taraftan şehid annesi, bir taraftan şehid eşi, bir taraftan şehid çocuğudur. Onlar ölümü öldürmüş olan annelerdir. Çocuklarının cennet konularına doyamadan onlar aç bir şekilde elleri ile toprağa veren yiğitlerdir" diye belirtti.

"GAZZE'DEKİ ANNELER İÇİN ANNELER GÜNÜ YOK"

Sayğın, Gazze'deki anneler için Anneler Gününün olmadığını belirterek şunları söyledi: "Zordur Gazze'de anne olmak ama en zoru ise çocuklarına yedirecek bir lokma ekmeği bulamamalarıdır. Bugün Anneler Günü ama maalesef bu elleri öpülecek annelerimiz, cennet ayakları altında olan annelerimiz insanlıktan nasibini almayan vahşi siyonistlerin en büyük hedefi. Onlar için Anneler Günü yok ve hatta onlar için ölümsüz bir gün yok. Bugün onlara en büyük Anneler Günü hediyemiz belki çocuklarını güven içinde büyütebilecekleri bir yaşam sunmaktır. Annelerimizin ve çocuklarımızın özgürlük ve güven içinde yaşaması Kudüs'ün, Gazze'nin, Filistin'in özgürlüğüne bağlıdır. Bunun için çalışmak ve siyonisteri topraklarımızda defetme en büyük borcumuz olmalıdır."

BAŞKAN SAYĞIN: EHLİ VİCDAN OLAN HERKES FİLİSTİN’İN YANINDA VE SİYONİSTLERİN KARŞISINDA DURUYOR

Herkesin Filistin'in yanında olduğunu belirten Sayğın, "Dünyanın dört bir yanında insanlık vicdanı ayakta ve siyonist işgal rejiminin yok oluşunu haykırıyor.  Bugün dini, dili, ırkı ne olursa olsun ehli vicdan olan herkes Filistin’in yanında ve siyonistlerin karşısında duruyor. Bugün insanlığın ortak talebi sistematik, kuşatıcı ve yok etmeyi amaçlayan, hiçbir ölçü ve kaideyi tanımayan, savaş suçu işlemeye devam eden siyonist işgale gerek kamuoyu vicdanında gerek Uluslararası Ceza Mahkemelerinde mahkûm edilmesinde birleşmiştir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başvurusuyla başlayan Uluslararası Ceza Mahkemesinin siyonsitlerin çete ve terör elebaşları hakkında yürüttüğü yargılamayı yakından izliyoruz" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE YARGI MAKAMLARI DERHAL BİR SORUŞTURMA SÜRECİ BAŞLATMALIDIR"

Sayğın, "Benzer bir sürecin Türkiye Mahkemelerinde başlaması için gerekli koşullar oluşmuştur. Türkiye yetkili makamları, işledikleri soykırım ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle siyonist çete elebaşları ile tetikçileri hakkında Türkiye Mahkemelerinde soruşturma başlatılması için sayısız başvuru almıştır.  Türkiye Yargı Makamları derhal bir soruşturma süreci başlatmalıdır ve toplanan deliller doğrultusunda başta terörist Netanyahu olmak üzere Siyonistler hakkında soykırım ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle bağımsız ve tarafsız ceza mahkemelerinde dava açmalıdır. Bu hususta her geçen gün Filistin halkının, masum sivillerin ve insanlık vicdanının aleyhine işlemektedir. Siyonist terör rejimi ile ticaretin askıya alınması sevindirici bir karardır ancak bu kararın uygulanması ve takip edilmesi şeffaf bir şekilde yürütülmelidir. Dolaylı yoldan ticaretin devam ettiğine ilişkin kuşku uyandıran ve kamuoyuna düşen bilgi ve beyanlar hakkında yetkililer anlık olarak kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapılmalıdır" diye konuştu.

SAYĞIN: EMPERYALİST ÜLKELER, FİLİSTİN MESELESİNDE HESAPSIZ POLİTİKA GÜTMEKTEDİR

Filistin'in işgalden kurtuluşu için somut adımların atılmadığını dile getiren Sayğın, "Bugün Filistin’de tarifi olmayan acılar ve insanlık dramları yaşanmaktadır. Bu durumun en büyük sebebi işgal edilmiş olan Filistin’in işgalden kurtuluşu hakkında somut adımların atılmaması çözümsüzlüğü beraberinde getirmiştir. Başta ABD olmak üzere diğer emperyalist ülkeler, Filistin meselesinde hesapsız politika gütmektedir. Allah’ın lanetine uğramış Siyonistler, tüm dünya istikbarını arkasına alarak Filistin topraklarında kendi gayri meşru sözde bekası için gaddarca bir tutum sergilemektedir" dedi.

"FİLİSTİN MESELESİ ÇÖZÜLMEDEN İSLAM COĞRAFYASINDAKİ SORUNLARIN ÇÖZÜME KAVUŞMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Sayğın, Filistin meselesi çözülmeden İslam coğrafyasındaki sorunların çözüme kavuşmasının mümkün olmadığını aktararak, "Siyonist Nazi işgalinin Filistin topraklarındaki gayri meşru varlığı sona erdirilmeden Filistin meselesi çözülmeyecektir. Ve Filistin meselesi çözülmeden İslam coğrafyasındaki sorunların çözüme kavuşması mümkün değildir. İslam coğrafyasında devam eden siyonit işgal rejmi ile birlikte ABD ve batılı güçlerin varlığı son bulmalıdır. Bölge halkları kendi sorunlarını çözebilecek olgunluktadır. Kendi sorunlarını kendi içinde çözen bir İslam alemi; Türk, Kürt, Fars ve Arap halkların en öncelikli hedefi olmalıdır. Bunun için de bir an evvel nehirden denize kadar Filistin özgür olmalıdır. Özgür bir Filistin, Özgür bir İslam coğrafyasının çimentosu olacaktır" ifadelerini kullandı.

"SİYONİST REJİMİN BU TUTUMU HİTLERİN TUTUMUNU ARATMAYACAK DURUMA GELMİŞTİR"

Martılar inci kefallerini avlayarak besleniyor Martılar inci kefallerini avlayarak besleniyor

Sayğın, "HAMAS’ın ateşkesi kabul etmesine rağmen, siyonist Nazi işgali, tüm dünyanın gözlerinin içine baka baka adeta azgınlığın ve alçaklığın resmini sergileyerek, bir halkı yok etmenin yolunu tercih etmiştir. Siyonist rejimin bu tutumu Hitlerin tutumunu aratmayacak duruma gelmiştir. Bu durum sadece Gazze’yi değil, artık ABD’yi, Avrupa’yı ve siyonist canavarı besleyen herkesi korkutmalıdır. Tüm dünyayı köle olarak gören Hitler ile Siyonist rejimin stratejileri ile hedefleri arasında hiçbir fark yoktur" diye konuştu.

SAYĞIN: KAPILAR DERHAL AÇILMALI

Sayğın, Gazzelilere yardım ulaştırılması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: "Kendi ellerinizle beslediğiniz bu siyonist canavar sizlere de musallat olması an meselesidir. Bu yüzden tüm vicdan sahibi ve akıl sahibi devletler bu canavarın başını ezmelidir. Siyonist işgal rejiminin, Gazze’deki refah sınır kapısının işgaline karşı, tüm dünya ayakta ve insani koridorun açılmasına yönelik protestolar düzenlemektedirler. Kapılar derhal açılmalı ve Refah şehrine sıkıştırılmış mazlum Gazzeli kardeşlerimize insani yardımların ulaşması sağlanmalıdır. Bunun için başta Türkiye olmak üzere tüm vicdan sahibi devletleri sorumluluk almaya davet ediyoruz."

"FİLİSTİN’İN VE MESCİD-İ AKSA’NIN ÖZGÜRLÜĞÜNE GİDEN HER EYLEMİN YANINDAYIZ VE DESTEKÇİSİYİZ"

Her zaman Filistin'in yanında olduklarını belirten Sayğın sözlerini şöyle tamamladı: "ABD başta olmak üzere tüm dünya ülkelerindeki üniversite öğrencilerinin siyonist işgal rejiminin soykırımının durdurulmasına yönelik protestolarını takdir ediyoruz. Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin siyonist işgal çetelerine karşı kutulu yürüyüşlerini ve çadır nöbetlerini destekliyoruz. Başta Türkiye’deki Üniversite öğrencileri olmak üzere Gazze için her türlü çabayı gösteren diğer ülkelerin duyarlı öğrencilerini selamlıyoruz. HÜDA PAR olarak bir kez daha en yüksek sesle haykırıyoruz ve diyoruz ki; canımızla, kanımızla, malımızla ve evlad u iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın ve Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız."

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN- VEYSEL İZGİ