Van’ın İpekyolu Belediyesi’nde çalışan işçilerin işine dün itibarıyla son verilmişti. İşten çıkarılan işçiler belediye binası önünde eylem yaptı. Hak-İş Sendikası ile Hizmet-İş Sendikası Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz işçiler adına açıklama yaptı.

İŞÇİLER İPEKYOLU BELEDİYESİ ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Akdeniz konuşmasında işten çıkarmalara değinerek, “İpekyolu Belediyesi emekçileri açık bir emek düşmanlığı ile karşı karşıyadır. 31 Mart’ta seçimi kazanan DEM Partili Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ, 185 emekçiyi haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarmıştır. Belediye Başkanlarının ilk icraatının, İpekyolu halkına gece-gündüz, kar-kış, bayram, tatil demeden fedakârca çalışan işçileri, hiçbir gerekçe göstermeden işten çıkarmak olması, iyi niyetle açıklanabilecek bir durum değildir. İşçi arkadaşlarımızın iş akitlerinin 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın hemen ertesinde sonlandırılması, İpekyolu Belediyesi yöneticilerinin emeğe ve emekçiye bakışını, samimiyetsizliğini ortaya koymuştur” dedi.

Van’dan İran'a personel desteği Van’dan İran'a personel desteği

“SENDİKAMIZ ÜYESİ 185 İŞÇİ ARKADAŞIMIZIN İŞ SÖZLEŞMELERİNİ HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE FESHEDİLMİŞ”

185 işçinin iş sözleşmesinin feshedildiğini dile getiren Akdeniz, “Seçimden önce belediye işçilerinden oy isteyen İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ, şimdi aynı işçileri sırtından vurmaktadır. Belediye emekçilerini seçim öncesinde sıçrama tahtası olarak gören ve sonra da onlara ihanet eden zihniyet, yenilmeye mahkûmdur. İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ, Sendikamız üyesi 185 işçi arkadaşımızın iş sözleşmelerini hukuka aykırı şekilde feshetmekle kalmamış, 380 arkadaşımızın iş sözleşmesinin de feshedileceğinin sinyalini vermiştir. İşçi-memur tüm belediye çalışanları tedirgin, İpekyolu halkı şaşkınlık içindedir. Çünkü belediyede iş barışı ve huzuru bozulmuş, belediyenin iş işleyişi yerle bir olmuş durumdadır” diye konuştu.

“SENDİKAMIZ ÜYESİ EMEKÇİLER KİMSESİZ DEĞİLDİR”

Akdeniz, sendikanın hukuki işlemleri başlattığını belirterek, “HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikamız İpekyolu Belediyesi’nde örgütlü ve yetkilidir. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikamız, üyelerini korumak için tüm hukuki işlemleri başlatmıştır. İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ ile diğer yöneticilerini uyarıyoruz: Yaptığınız kıyımdır. Emekçileri aileleriyle birlikte işsizliğe, yoksulluğa mahkum etmektir. Gittiğiniz yol, yol değildir. Bu yanlıştan dönün! Emekçinin işiyle, aşıyla, gelecekleriyle oynamayın. Haksız ve hukuksuz olarak işten çıkardığınız üyemiz emekçileri işe geri alın. Bilindik bahanelerin, mesnetsiz yaklaşımların arkasına sığınmadan emekçi arkadaşlarımızı işlerine döndürün. Bu kıyıma ve adaletsizliğe son verin. Sendikamız üyesi emekçiler kimsesiz değildir” ifadelerini kullandı.

“HAK-İŞ/HİZMET-İŞ, İPEKYOLU BELEDİYESİ EMEKÇİLERİNİN SONUNA KADAR YANINDADIR”

Akdeniz, işçilere sahip çıkacaklarını aktararak, “Türkiye’nin en büyük, en güçlü ve en etkin sendikası HAK-İŞ/HİZMET-İŞ, İpekyolu Belediyesi emekçilerinin sonuna kadar yanındadır. İpekyolu Belediyesi emekçilerinin hak ve hukukuna sahip çıkacağız. Bizim haksızlığın karşısında sessiz kalmak gibi bir huyumuz yok. Emekçi arkadaşlarımıza bu haksızlığı yaşatanların karşısında dimdik duracağız. Üyelerimizle birlikte belediyenin önünde kararlı bir direniş başlatıyoruz. Eylemimiz, arkadaşlarımız işlerine geri dönünceye kadar devam edecektir. Sendikamız HAK-İŞ/HİZMET-İŞ nasıl bundan önceki direnişleri başarıyla sonuçlandırmışsa, İpekyolu Belediyesi emekçileriyle birlikte göstereceği direnişi de zaferle sonuçlandıracaktır. Haklıyız, kazanacağız” dedi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: VEYSEL İZGİ