Van, İran ile en büyük kara sınırına sahip il olmasına rağmen İran konsolosluğu bulunmazken İranlı turistler pasaport ve vize işlemleri için Erzurum’a gitmek zorunda kalıyor. İranlı vatandaşlar, kendilerine en yakın il olan Van'da konsolosluk açılmasını talep etti. Van’da İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Konsolosluğu, Van’da iki günlüğüne pasaport ve vize işlemleri için bir masa kurarken masada özellikle pasaport ve vize işlemleri görülüyor.

14 yıldır tamamlanmayan Van Çevre Yolu ile ilgili açıklama! 14 yıldır tamamlanmayan Van Çevre Yolu ile ilgili açıklama!

“VAN'DA KONSOLOSLUK AÇILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR VAR”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Muhammet Rezaei Sepahdar, Van'da kalan İranlılara hizmet etmek için geldiklerini belirterek, “İranlı vatandaşlar Van'da çok. İki gün boyunca burada pasaport ve yabancılar için vize sorunlarını çözeceğiz. Van'da konsolosluk olmadığı için her sene 2 ya da 3 kez geliyoruz. Ama Van'da konsolosluk açılması için çalışmalar var. Biz de bunu takip ediyoruz” dedi.

“VAN'DA BİR KONSOLOSLUK AÇILMASINI İSTİYORUZ”

İranlı turistler ise Van'da kalıcı bir konsolosluğun açılması gerektiğini vurgulayarak, “Van bize çok yakın bir il. Kültürlerimiz de aynı. Ayrıca burada konaklayan birçok İranlı var. Bunun için biz Van'da bir konsolosluk açılmasını istiyoruz. Erzurum'a gidip gelmek zor. Yetkililerden konsolosluk açılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI