Dış dünya ile hiçbir bağlantısı olmayan kabile, ilk defa görüntülendi Dış dünya ile hiçbir bağlantısı olmayan kabile, ilk defa görüntülendi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2 yıldır yürürlükte olan kiralara uygulanan yüzde 25'lik zam oranının Temmuz ayında kaldırılacağını duyurmasından sonra tüm gözler kira fiyatlarına çevrildi. Yüzlerce ev sahibi ve kiracı bu konuda araştırma yapmaya başlarken yüzde 25'lik sabit zam oranı kaldırılırsa, kiralara TÜFE oranına bağlı gelişen yüzde 65'lik zam oranın yansıtılacağı bekleniyor. 

Sadece konut değil aynı zamanda iş yerlerini de etkileyen zam oranları vatandaşların ilgi odağı oldu. 2022 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan yüzde 25'lik kira artış oranı, 2023 yılında da Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tarafından yeniden yürürlüğe girildiğini duyurmuştu. 

YENİ KİRA ARTIŞ DÜZENLEMESİ

Yeni kira artış düzenlemesi Temmuz ayından itibaren tamamen netleşecektir. Süreçte tahmini eski sistem olan tefe tüfe hesabı olacak. Şimdilik Mayıs ayına göre tefe tüfe oranları TÜİK verilerine göre yüzde 65'tir. Yüzde 65'lik kira zammı ise İstanbul'da ilçe ilçe yansıtılırsa ortaya çıkacak kiralar ise tahmini şekillenmeye başladı. 

2024 İSTANBUL İLÇE İLÇE YENİ KİRA ZAMMI HESAPLAMASI

2023 yılında TÜİK verilerine göre; İstanbul'da ilçe ilçe kirası en yüksek ilçeler de ortaya çıktı. Sarıyer ilçe olarak en yüksek kiraya sahip seçildi.

Beşiktaş Bakırköy, Kadıköy ve Beyoğlu geldi. Eyüp, Fatih ve Üsküdar ilçeleri de kiraları en yüksek listede yer aldı.

En düşükler arasında ise; Sancaktepe, Silivri, Sultanbeyli, Arnavutköy, Kurtköy ve Çatalca oldu. Peki, Tefe Tüfe'nin yüzde 65'lik oranı kira zamlarına yansırsa oranlar ne olur?

İşte TGRT habere göre o hesaplama...

Kaynak: TGRT HABER