İlk olarak 2021 yılında Beyoğlu Kültür Yolu Festivali adıyla başlayan daha sonra Türkiye’nin belli başlı kentlerinden gerçekleştirilen Kültür Yolu Festivalleri’nin yolu bu yıl Van’a da çıktı. Başladığı tarihten bu yana Van’ın kente gelmesini çok istediği festival programına Van da dahil edildi. Festival programındaki 16 kentinden biri olan Van bu yılki etkinliklerin 6’ıncı durağı olurken festival önceki gün gerçekleştirilen açılışlarla start aldı. Kentin dört bir yanında yüzlerce etkinliğin gerçekleşeceği festivalin ilk günü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla start aldı.

VAN KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ BAKAN ERSOY’UN KATILIMIYLA START ALDI

9 gün boyunca birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Van’da festivalin açılışında konuşan Bakan Ersoy, kentte kültür ve turizm alanında önemli adımlar attıklarını ve bununla ilgili çalışmaların devam ettiğinin altını çizerek, “Van’ı sanat galerisine dönüştüreceğiz” dedi. Öte yandan kentin dört bir yanında Kültür Yolu Festivali gerçekleştiğini gösteren afişler ve programlar gerçekleşirken ilk günden itibaren gerçekleştirilen programlara yoğun katılımlar oldu. 9 gün boyunca birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Van’da konserler, tiyatrolar, opera gösterileri, sergiler, atölyeler, söyleşiler, gastronomi deneyimleri ve her yaşa uygun etkinlikler düzenlenecek. 

BAKAN ERSOY: VAN BU SORUMLULUĞU EN GÜZEL ŞEKİLDE TAŞIYACAKTIR

Kentte günlerce devam edecek festivalin açılış programı için kente gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, festival ve Van ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Ersoy, festivallerle ilgili değerlendirmesinde Van’ın önemini dile getirerek sözlerine şöyle başladı: “Kültür ve sanatla bütünleşmiş bir turizm… Biz, Türkiye Kültür Yolu Festivalini işte bu vizyon üzerine bina ettik. İstedik ki ülkemizin ve milletimizin sahip olduğu eşsiz medeniyet ve kültür mirası yaşatılsın, anlatılsın ve aktarılsın. Ve neticede bu büyük zenginliğe dair farkındalık mümkün olduğunca artsın, hak ettiği gibi uluslararası bir marka olarak Türkiye’ye ve Türk milletine fayda sunsun. İşte Van böylesi önemli bir amacın, bu denli önemli bir markanın parçası olmuştur. Şüphesiz ki medeniyetlerin ve kültürlerin binlerce yıl harman olup kaynaştığı, nesilden nesile bu kültürel birikimin ve bilginin aktarıldığı; toprağında ve insanında böylesi bir tarihin yaşamaya devam ettiği bir şehir olarak Van bu sorumluluğu en güzel şekilde taşıyacaktır. Hayırlı olmasını diliyorum.”

“VAN’IN HAK ETTİĞİ GİBİ ÜST DÜZEY BİR KÜLTÜR-TURİZM ŞEHRİ OLMASI İÇİN ÇOK CİDDİ ADIMLAR ATTIK”

Ersoy, Van’ın Türk arkeoloji tarihinin en kapsamlı projesi olan Geleceğe Miras’a da dahil edildiğini belirterek, “Bizler bu toprakların potansiyelinin ne denli büyük olduğunun bilincindeyiz. Van’ın hak ettiği gibi üst düzey bir kültür-turizm şehri olması için çok ciddi adımlar attık, atmaya devam ediyoruz. Hatırlatmak isterim ki Van, Türk arkeoloji tarihinin en kapsamlı projesi olan Geleceğe Miras’a da dahil edilmiştir. Eski Van Şehri bu doğrultuda çok ciddi bir restorasyon, inşa ve ihya çalışmasına ev sahipliği yapmaktadır. Öte yandan en önemli ve öncelikli hedeflerimizden biri olan turizmi 81 ile ve 12 aya yayma çalışmalarımız doğrultusunda Van yine ciddi bir proje ve uygulama merkezi olmuştur” dedi.

ERSOY: VAN’I GÜÇLÜ ADIMLARLA TÜRKİYE YÜZYILI’NA TAŞIYACAĞIZ

Van’ı güçlü adımlarla Türkiye Yüzyılı’na taşıyacaklarını dile getiren Ersoy, “Önemini her platformda sıkça vurguladığımız İl Turizm Master Planı çalışmalarına Samsun ile birlikte öncülük etmiştir. Geniş bir akademisyen ekibince, masada ve sahada yürütülen bilimsel çalışmaların sonucu olan Van Turizm Master Planı 47 adet politika, 16 öncelikli alan ve bunlar doğrultusunda hayata geçirilmesi gereken 12 kapsamlı proje ile Van’ın kültür-turizm alanındaki geleceğini bugünden teminat altına almış ve yarına uzanan yol haritasını ortaya koymuştur. Sürdürülebilir ve rekabetçi bir büyüme için etkili turizm yönetimi, güçlü altyapı, cazip ürün ve etkili tanıtım… Şehrimizi bu güçlü adımlarla inşallah Türkiye Yüzyılı’na taşıyacağız” ifadelerini kullandı. 

Van’da bugün birçok yol trafiğe kapatılacak! İşte o yollar Van’da bugün birçok yol trafiğe kapatılacak! İşte o yollar

“TÜRKİYE KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ VAN’IN BUGÜNÜNE VE GELECEĞİNE HİZMET EDECEKTİR”

Van Kültür Yolu Festivaline değinen Bakan Ersoy, “Türkiye Kültür Yolu Festivali de bu yönde atılmış bir diğer büyük adım olarak Van’ın bugününe ve geleceğine hizmet edecektir. Konserlerle, sergilerle, temsil ve gösterimlerle; söyleşiler, atölyeler ve gastronomi etkinlikleriyle dolu dolu geçecek 9 günlük bir festival programımız var. 30’dan fazla noktada gerçekleştirilecek 500 civarı etkinlik planladık. Bu etkinlikler vesilesiyle birbirinden değerli 1000’e yakın sanatçımızı halkımızla buluşturacağız. kulturyolufestivali.com web sitemiz üzerinde bütün ayrıntılarıyla festival takvimine ulaşabilirsiniz. Göz atmanızı ve kaçırmak istemeyeceğiniz etkinlikler için bugünden kendi festival programınızı oluşturmanızı tavsiye ederim. Gerek var olan gerekse festival için kuracağımız geçici sahnelerimizde müziğin her rengini, sahne sanatlarının bütün zenginliğini Vanlılarla buluşturacağız” diye konuştu. 

“VAN’I SANAT GALERİSİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Van’ı bir sanat galerisine dönüştüreceklerini belirten Ersoy şunları söyledi: “Ana sahnemizi Atatürk Kültür Parkı’nda kurduk. Oğuzhan Koç, Alişan, Mert Demir, Berdan Mardini, Fatma Turgut, Merve Özbey, Bengü, Cem Adrian ve Ferhat Göçer konserleri burada gerçekleştirilecek. Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi sanatçılarımız ve ayrıca Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüze bağlı koro ve topluluklarımız da farklı festival mekânlarımızda temsil ve konserler gerçekleştirecekler. Yine belirlediğimiz festival mekânları ile Van’ı adeta bir sanat galerisine dönüştüreceğiz. Resim ve fotoğraftan hat sanatına, tarihi kıyafetlerden heykel ve dijital yerleştirmelere kadar çok zengin eser ve sanat uygulamalarının yer aldığı sergilerimiz sanatseverleri ağırlayacak. Bilgi, kültür ve deneyime açılan birer kapı olan söyleşi, konferans ve panellerimizde çok farklı konu ve konuklara yer veriyoruz.”

VAN 9 GÜN BOYUNCA ÖNEMLİ İSİMLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Kentte düzenlenecek olan söyleşi programlarına değinen Ersoy, “Türk Sinemasının duayeni, Yeşiçam’ın Sultan’ı Türkân Şoray’la gerçekleştirilecek söyleşi sinemaseverler için benzersiz bir tecrübe olacak. Mehmet Nesim Doru, Ali Karadeniz, Halit Yalçın ve Abdulhâdî Timurtaş’ın katılacakları “Klasik Kürtçe Edebiyat ve Kürtçenin Şaheserleri” etkinliğinde bu coğrafyada dilin eşsiz sanat ürünlerine dönüşümü, edebî değerleri anlatılacak. “Geleceğe Miras Projesi Konuşmaları”, “Mustafa Mestur’un Hikâye ve Romancılığı” ve “Şehir Sohbetleri” gibi daha nice söyleşi ve etkinlik; farklı konu ve alanlara ilgi duyan, sevdiği yazar ve sanatçıyla buluşmak isteyen insanlarımızı ağırlayacak” dedi. 

“VAN KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ HER KESİME KAPI AÇIYOR”

Ersoy, festivalin her kesime ve yaş grubuna kapı açtığını aktararak, “Tabii Van’ın eşsiz mutfağını da göz ardı etmedik. Gastronomi değerlerimize, geleneksel lezzetlerimize verdiğimiz önemi sizlerde biliyorsunuz. Van’da da tam 11 noktayı Festival Lezzet Durağı olarak belirledik. Ziyaretçilerimiz farklı lezzetleri tadarken onların hikâyesini de dinleyip öğrenecek. Tadı hem damakta hem akılda kalan bir lezzet deneyimi sunacağız. Dahası da var elbette… Van Oturma Gecesi Programı, Aşıklar Programı, Dengbej, Feqiye Teyran İlahi ve Kaside Programı, Çocuk Köyü… Ve elbette yaşananları asla unutturmamak, Filistin’in özgürlük mücadelesini desteklemek için gerçekleştirdiğimiz Filistin etkinlikleri. Sözün özü festivalimiz her kesime, her yaş grubuna, farkı ilgi ve beklentilere bir kapı açıyor. Herkesi içeriye davet ediyoruz” diye konuştu. 

“TÜRKİYE TURİZMİN LİDERLİK YARIŞINDA DEĞİŞMEZ BİR AKTÖR KONUMUNDA”

Ersoy, Türkiye’nin turizm liderlik yarışında değişmez bir aktör olduğunun altını çizerek, “Bugün turizm noktasında üreten, büyüyen, gelişen, değişen ve bütün bunları sağlayan ciddi adımları atmakla uluslararası alanda öncü ve örnek olan bir Türkiye var. Dünya Turizm Örgütü, Türkiye’nin ilk 5 turizm ülkesinden biri olduğunu verilerle ortaya koymaktadır. Artık turizmin liderlik yarışında değişmez bir aktör konumundayız. Geldiğimiz bu noktayı, elde ettiğimiz kazanımları koruyacak; sürdürülebilirlik ilkeleri temelinde daha fazlası ve daha iyisi için durup dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz. Bunu da bölge bölge, il il ülkemizin bütününü kapsayan bir anlayışla, yerelden genele bütün potansiyelimizi değerlendirme kararlılığıyla gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı. 

ERSOY: KÜLTÜR-SANAT ALANINDA SÜREKLİ ÜRETEN, ETKİNLİK VE İZLEYİCİ REKORLARI KIRAN BİR TÜRKİYE VAR

Türkiye’nin kültür-sanat alanında sürekli üreten, etkinlik ve izleyici rekorları kıran bir ülke olduğunu belirten Ersoy, “Türkiye Kültür Yolu Festivali ile de kültürel birikim ve varlığımızı; gelenekselden modern form ve anlayışlara uzanan sanatsal üretim ve uygulamalarımızı yaşatmanın, geliştirme ve zenginleştirmenin benzersiz bir adımını attık. Bu alanlarda ülkemize dair bilinirlik ve farkındalığın, pozitif algı ve ilginin önünü açacak bir marka ortaya çıkardık. Unutulmamalıdır ki kültür ve sanat bir milletin özgün kimliğini ortaya koyan en değerli soyut ve somut ögeleri içinde barındırır. Bu yönleriyle hem toplumsal hayat için vazgeçilmezdirler hem de turizmde fark yaratan, sizi rakiplerinizden ayrıştırıp öne çıkaran en prestijli ürünlerin kaynağıdırlar. Bu bilinçle attığımız adımlar, sağladığımız destekler ve hayata geçirdiğimiz projeler sayesinde bugün kültür-sanat alanında sürekli üreten, etkinlik ve izleyici rekorları kıran bir Türkiye vardır” dedi. 

“ELDE ETTİKLERİMİZİN ÖTESİNE BAKMAYA; GELECEĞİ BUGÜNDEN, BU ANDAN BAŞLAYARAK İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Ersoy, geleceği bugünden, bu andan başlayarak inşa etmeye devam edeceklerinin altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı: “Sıklıkla ifade ettiğim gibi biz başarıları başlangıç kabul eden bir anlayışla çalışıyoruz. Dolayısıyla durmayacağız, yorulmayacağız, geldiğimiz noktayla asla yetinmeyeceğiz. Elde ettiklerimizin ötesine bakmaya; geleceği bugünden, bu andan başlayarak inşa etmeye devam edeceğiz. Bunu da yine milletimizden aldığımız güçle ve daima omuz omuza yürüdüğümüz turizm ve kültür-sanat paydaşlarımızla yapacağız. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi noktalarken Van Valisi Sayın Ozan Balcı’ya, Sayın Milletvekillerimize, ayrıca turizm ve kültür-sanat paydaşlarımıza Türkiye Kültür Yolu Festivali’ne verdikleri destek dolayısıyla teşekkür ediyorum. İnşallah bu birliktelik şehrimiz ve insanımız için kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda yeni kazanımlara vesile olacaktır. Bir kez daha hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - FATMA NUR POLATCAN-ZENÜN YEŞİL