Van'da bu yıl hem kış hem de ilkbahar mevsiminde etkili olan yağışlar, önceki yıllarda kuraklık ve buharlaşma nedeniyle kıyılarında çekilmenin yaşandığı Van Gölü için sevindirici olurken bölgedeki su kaynaklarına da yaradı.

"YAĞIŞLAR SÜRECİ BİR ANDA TERSİNE DÖNDÜRDÜ"

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, son yıllarda Van Gölü Havzası'na düşen yağış miktarındaki düşüşün su kaynaklarının azalmasına, Van Gölü kıyılarında çekilmenin yaşanmasına yol açıyor. Faruk Alaeddinoğlu, şubatta küçük ölçekli olarak başlayan yağışların mart ve nisanda arttığını, mayısta da bu durumun devam ettiğini söyledi. Kısa süre önce de yüksek kesimlerin tamamında yeni kar yağışının gerçekleştiğini anlatan Alaeddinoğlu, yağışların bölgedeki kaynaklar için sevindirici olduğunu ifade etti. Havzaya düşen yağışların yıllardır Van Gölü'nün alan kaybetmesiyle sonuçlanan süreci bir anda tersine döndürdüğünü vurguladı.

“VAN GÖLÜ İÇİN FEVKALADE BİR ŞEY”

Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, yağışlardaki artışla Van Gölü'nde belli ölçüde, belki bütün sınırlarını tekrar geri almasa da iyileşme yaşandığını görüyoruz. Bu da Van Gölü için fevkalade bir şey. Hem Van Gölü hem de bu bölgede yaşayan insanlar için olumlu bir sonuç olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu yıl etkili olan yağışlar beklentilerimizin çok üstünde gerçekleşti. Bunu çok olumlu görüyorum. Yağışlar, toprağın ihtiyaç duyduğu suyu karşıladı, barajların doluluk düzeylerini büyük ölçüde artırdı. Dolayısıyla kaynakların tekrar akışa geçtiği, akarsuların yaz boyunca muhtemelen akacağı bir havza bizi bekliyor. 2024 yılını bol yağışlı, bütün havzada akarsuların büyük ölçüde akışa geçtiği güzel bir sezon olarak düşünüyorum."

"SU AKIŞLARINDAN DOLAYI GÖLDE RENK FARKLILIKLARI OLUŞTU"

Havzaya düşen yağışın pozitif etkilerinin ilerleyen süreçte daha iyi görüleceğini belirten Alaeddinoğlu, şunları kaydetti: "Göl kıyısında suyun farklı renge büründüğünü görüyorsunuz. Bir tarafta kahverenginin tonlarının hakim olduğu kıyı kuşağı hemen onun ilerisinde masmavi Van Gölü'nün o güzel görselini görüyorsunuz. Seyirlik manzara ortaya çıktı. Bu da akarsuların taşıdığı çok ciddi bir suyun olduğunu gösteriyor. Karların erimesi ve düşen yağmur sürekli taşkınlara neden oluyor. Bu taşkınlar da gölde şüphesiz bir iyileşmeye neden olacak. Bunların hepsini olumlu gelişmeler olarak ifade edebiliriz."

Serbest bırakılan Astrolog Meral Güven'nin ilk ifadesi ortaya çıktı! Serbest bırakılan Astrolog Meral Güven'nin ilk ifadesi ortaya çıktı!

A A 20240514 34558704 34558679 I L K B A H A R Y A G I S L A R I S O N Y I L L A R D A S U L A R I N C E K I L D I G I V A N G O L U N E Y A R A D IA A 20240514 34558704 34558682 I L K B A H A R Y A G I S L A R I S O N Y I L L A R D A S U L A R I N C E K I L D I G I V A N G O L U N E Y A R A D IA A 20240514 34558704 34558685 I L K B A H A R Y A G I S L A R I S O N Y I L L A R D A S U L A R I N C E K I L D I G I V A N G O L U N E Y A R A D IA A 20240514 34558704 34558687 I L K B A H A R Y A G I S L A R I S O N Y I L L A R D A S U L A R I N C E K I L D I G I V A N G O L U N E Y A R A D IA A 20240514 34558704 34558688 I L K B A H A R Y A G I S L A R I S O N Y I L L A R D A S U L A R I N C E K I L D I G I V A N G O L U N E Y A R A D I

Kaynak: ANADOLU AJANSI