Bu yıl Kurban Bayramı 16-19 Haziran tarihleri arasında kutlanacak. Ailelerde kurban telaşı şimdiden başladı. Bayrama yaklaşırken kurbanlıklarla ilgili yetkili kurumların yaptıkları açıklamaları tekrar hatırlatmak istedik. Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanların kurban olarak tercih edilmesi gerektiğini hatırlatalım. Kurban edilecek hayvanın yaşı da ayrıca önem taşıyor.

Kurbanlıkların yaş sınırı

Kurban edilebilmesi için koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebiliyor.

Kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmeli?

Hayvanın sığır ve manda ile koyun ve keçinin küpesinin olup olmadığına bakılmalı.

Hayvan, çok zayıf, gebe ya da yeni doğum yapmış hayvanlar olmamalı.

Hayvanın kılları düzgün ve parlak, bakışları ve dış görünümü canlı olmalı.

Yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı olmamalı.

Pis kokulu ishali ve burun akıntısı olmamalı.

Öksürük ve nefes darlığı yaşamamalı.

Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı.

Yara, şişlik ve ödemi olmamalı.

Cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı bulunmamalı.

kurban1(5)

Kurbanlık hayvanların yaşı nasıl tayin edilir?

Hayvanların yaşlarının tayininde düzgün tutulmuş çiftlik kayıtları kesin sonucu veriyor. Kayıtlar yok ise, en iyi yaş tespiti diş gelişimine bakarak tayin ediliyor. Ayrıca kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgileri Tarım ve Orman Bakanlığı'nca geliştirilen “TarımCebimde" mobil uygulaması üzerinden sorgulanabiliyor.

Sığır veya mandanın alt çenesinin önünde gelişimini tamamlamış iki kalıcı kesici dişin bulunması o hayvanın iki yaşını doldurduğunu gösteriyor. Koyunların dış görünüşüne bakılarak, altı aydan büyük ve anası veya erişkin bir koyun kadar olması kurban edilebilmesi için yeterli sayılıyor. Keçilerin kurban edilebilmesi için bir yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Sığırlarda olduğu gibi keçilerde de yaş tayini, ön kesici süt dişlerinin çıkıp yerlerini kalıcı dişlerinin alması esasına dayanıyor. Devenin kurban edilebilmesi için beş yaşında değişen ikinci kesici süt dişlerinin çıkıp yerlerini kalıcı dişlerin alması gerekiyor.

Kurbanlık hayvanların kesimi nerelerde yapılıyor?

Kurbanlık hayvanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Onaylı kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonları'nın belirlediği kesim yerlerinde kesilmeli. Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamıyor. Kesilen kurbanlık hayvanların kulak küpeleri ve hayvan pasaportları en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilmeli.

Kurban kesildikten sonra yapılacaklar:

Kurbanın kesilmesi ehil kişilerce yapılmalı, kesilen kurbanın etleri vakit geçirilmeden soğutulmalı. Uzmanlar hemen soğutulmayan, uygun olmayan çöp poşeti-kovası gibi malzemelerle taşınan etlerde istenmeyen maddelerin ete geçişinin söz konusu olabileceği konusunda uyarıyor. Bu durum kokuşma ve bozulmaya yol açabilir.

İstanbulkart'ın öğrenci akbiline yaş sınırı getirildi! İstanbulkart'ın öğrenci akbiline yaş sınırı getirildi!

Çevre ve görüntü kirliliği olmaması için dikkat edilecekler

Kesimde ortaya çıkan kan, dışkı, atık ve artıklar ortalık yerde bırakılmamalı, rastgele etrafa atılmamalı, göl ve akarsulara, kanalizasyonlara karıştırılmamalı. Atıkları hayvanların yemesine ve çevreye yaymasına izin verilmemeli, derin çukurlar açılarak gömülmeli. Hayvanlardan insanlara geçen ve zoonoz olarak ifade edilen birçok hastalık etkeni, bu atık ve artık maddelerle insanlara bulaşabilir.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: HABER MERKEZİ