Milyonlarca öğrenci geçtiğimiz hafta yaz tatilinden döndü ve okula başladı. Böylelikle öğretmen ve öğrencileri eğitim heyecanı sardı. Gözler ise yapılacak ortak sınavlara çevrildi.

Sınav tarihleri açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı da ortaokul ve liselerde ilk kez uygulanacak olan ortak sınav tarihlerini yayınladı. Bakanlık tarafından, ortaokul 6. Sınıf Türkçe ve matematik dersleri için ortan sınav ’26 Aralık 2023 Salı günü’, 9. Sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için ortak sınav tarihi ise ’27 Aralık 2023 Çarşamba günü’ olarak açıklandı.

Sorular okullara verilecek

Bakanlık tarafından hazırlanacak olan sorular, kısa sürede okullara teslim edilecek. Yapılacak sınav, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecek.

KYK burs ve kredi ödemeleri başladı! İşte TC numarasına göre ödeme günleri.... KYK burs ve kredi ödemeleri başladı! İşte TC numarasına göre ödeme günleri....

3 farklı ortak sınav uygulaması

Resmi Gazete'de yayımlanan Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ile okul öncesinden 12. sınıfa kadar okullarda ölçme değerlendirme uygulamalarına ilişkin yeni esaslar getirildi. Buna göre ortaokul ve liselerde, "ülke genelinde", "il ve ilçe genelinde" ve "okul genelinde" olmak üzere 3 farklı ortak yazılı sınav yapılacağı açıklandı.

Katılamayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılacak

Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları yapılacak. Ülke ve il ve ilçe geneli ortak yazılı sınavların mazeret sınavı tarihleri Milli Eğitim Müdürlüklerince ayrıca duyurulacak ve okul müdürlükleri tarafından e-Okul'a girilecek.

Kaynak: EN SONHABER