ORC Araştırma şirketi 29 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında yaptığı seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. ORC 41 ilde 3 bin 950 kişiyle yapılan iki ayrı anket sonucunu paylaşırken araştırma çalışmalarının birinde 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi aday tercihleri, diğerinde ise 2023 Milletvekili Genel Seçimleri siyasi parti oy tercihleri yer aldı. Katılımcılarına "Bu Pazar seçim olsa hangi adaya oy verirdiniz?" sorusunu yönelten ORC Araştırma şirketinin açıkladığı anket sonuçları…

ORC ARAŞTIRMA'DAN SON SEÇİM ANKETİ

Mynet'in derlediği anket sonuçlarına göre; Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırken, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk turda yüzde 48; Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 44,6 oy aldığı görüldü. Diğer cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce yüzde 4,3; Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan ise yüzde 3,1 oy oranına sahip oldu.

Son Dakika... Kemal Kılıçdaroğlu'ndan seçim sonuçları için ilk açıklama! Son Dakika... Kemal Kılıçdaroğlu'ndan seçim sonuçları için ilk açıklama!

orc anket

9 GÜNDE MUHARREM İNCE'NİN OY ORANI DÜŞTÜ

ORC'nin 9 gün önce yayımladığı anket sonuçlarında yüzde 6.1 oy alan İnce'nin oylarının eridiği görüldü. İnce'nin oylarının diğer isimlere kayması dikkat çekerken, Erdoğan'ın oy oranının yüzde 42,4'ten yüzde 44,6'ya yükselmesi dikkat çekti. Bir önceki ankette Kılıçdaroğlu yüzde 49,3; Oğan ise yüzde 2,2 oy oranına sahipti.

AK PARTİ BİRİNCİ PARTİ

Öte yandan son yapılan anket sonuçlarında partilerin de oy oranları yer aldı. AK Parti yüzde 33,2 ile birinci parti olurken, CHP yüzde 28,0 ile ikinci parti oldu.

İKİ PARTİ'NİN OY ORANI DÜŞTÜ

9 gün önceki ankette yüzde 6,3 oy oranına sahip olduğu açıklanan MHP'nin oyları ise yüzde 5,7'ye geriledi. Benzer bir düşüş de Memleket Partisi cephesinde yaşandı. Bir önceki ankette yüzde 2,7 olan MP'nin oyu yüzde 1,9'a geriledi.

TİP'TEN DİKKAT ÇEKEN YÜKSELİŞ

24 Nisan'da yapılan ankette 1,4 olarak açıklanan TİP'in oy oranı ise yüzde 2.0'a yükseldi.

ORC Araştırma'nın yaptığı son ankette partilerin oy oranları şu şekilde listelendi;

AK PARTİ %33,2

CHP %28,0

İYİ PARTİ %15,5

YSP %9,6

MHP %5,7

TİP %2,0

MEMLEKET %1,9

BBP %1,6

YRP %1,3

DİĞER %1,2