Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kurban Bayramında et tüketimi konusunda vatandaşlara çok önemli uyarılar yaptı.

Bakan Koca paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra tüketmek sağlık için daha faydalıdır. Etin yanında sebze, salata, yoğurt, tam taneli ürünleri ihmal etmezsek dengeli beslenmeyi sağlamış oluruz. Özellikle, yüksek kolesterolü olan ve kalp hastalığı riski taşıyanların kırmızı et tüketimini haftada iki günle sınırlandırması ve sakatat tüketiminden kaçınması önemlidir. Uzmanımız konuyu detaylarıyla anlatıyor." ifadelerine yer verdi.

"Kurban Bayramında et tüketiminde nelere dikkat edilmeli?" başlıklı videoda, Uzman Diyetisyen Hümeyra Arslan Kurban Bayramında et tüketiminin nasıl olması gerektiğini tek tek anlattı.

15 Temmuz'da 90 bin camide sela okunacak 15 Temmuz'da 90 bin camide sela okunacak

- Kültürel olarak kesilen kurban etlerini direkt kavurma yapmaya alışık olsak da yeni kesilen etin hem pişirilmesi hem de sindirilmesi zordur. Dinlendirilmeden tüketilen etler şişkinliğe ve hazımsızlığa yol açabilir.

- Kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra tüketmek sağlığımız için daha faydalı olacaktır.

- Et porsiyon kontrolünü yapıp, yanında sebze, salata, yoğurt ve tam taneli ürünleri ihmal etmezsek dengeli beslenmeyi sağlamış oluruz.

- Özellikle, yüksek kolesterolü olan ve kalp hastalığı riski taşıyanların kırmızı et tüketimini haftada iki günle sınırlandırması ve sakatat tüketiminden kaçınması önemlidir.

- Etin sağlıklı bir şekilde pişirilmesi için haşlama, fırında pişirme, ızgara yapmalı, kızartma ve doğrudan ateşte pişirmeden kaçınmalıyız.

- Kavurmayı yaparken kuyruk yağı veya tereyağ eklemek yerine etin kendi yağı ve suyuyla pişirmeliyiz.

Editör: Necmettin Dursun