Yarın yapılacak yerel seçimler için tüm ülke genelinde uygulanacak olan yasaklar belli oldu. Seçimlere çok az bir süre kala seçimden önceki ve seçim günü uygulanacak yasaklar da merak ediliyor. Peki, seçim günü hangi yasaklar uygulanacak? Seçim günü nereler açık, nereler kapalı? 31 Mart Pazar günü kafeler ve AVM'ler açık mı, kapalı mı? İşte 31 Mart seçim günü yasakları...

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun kapsamında seçim günü yasakları şöyle:

- Seçim yasakları, 31 Mart 2024 tarihinde saat sabah 06.00 itibarıyla uygulanmaya başlayacak. Yasaklar gece yarısı saat 00.00 itibarıyla sona erecek.

- YSK kararına göre ayrıca yerel seçim günü 06.00'dan 00.00'a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak.

- Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

- Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.

- Oy verme günü, seçim yasaklarına ve belirtilen kurallara uyulmak şartıyla saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.

- Oy verme günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak.

- Saat 18.00 ile 21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Antalya'da teleferik faciası: 1 ölü, 10 yaralı! Antalya'da teleferik faciası: 1 ölü, 10 yaralı!

- Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak YSK'nın gerek görmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

SEÇİM GÜNÜ KAFELER, AVM'LER KAPALI MI, DÜĞÜN OLUR MU?

Oyların kullanılacağı günde düğün, nişan ve benzeri eğlence tarzındaki durumlar 18:00'dan sonra düzenlenebiliyor. Tüm umumi eğlence mekânları oy verme süreci boyunca hizmet vermeye kapalı oluyor. Eğlence yeri olan lokantalarda ise sadece yemek servisi yapılıyor olacak.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ