Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Karabük'ün Safranbolu ilçesine bağlı Bostanbükü köyü, 6 bin 64 kişilik nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık köyü olarak kayıtlara geçti. Daha önce 2019'da 5 bin 949 kişiyle bu unvanı alan yerleşim birimi, 2021'de 6 bin 40 kayıtlı nüfusuyla ikinci sırada yer aldı.

79 İLÇEYİ GERİDE BIRAKTI

Kayıtlı 6 bin 64 kişiyle 2023'te yine en kalabalık köyler listesinin başına yerleşen Bostanbükü, bu sayıyla en az nüfusa sahip 364 köyün toplam nüfusu ile 79 ilçeyi geride bıraktı.

Bostanbükü, demir çelik sanayinin kalbi sayılan ilin merkezine,  Safranbolu'ya ve Karabük Üniversitesine yakın konumunun yanı sıra aynı zamanda 2 tekstil fabrikası, sanayi siteleri, tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle de öne çıkıyor. 

Van Valisi Balcı'dan Vanspor'a tam destek! Van Valisi Balcı'dan Vanspor'a tam destek!

Bostanbükü'nde yaklaşık 3 bin 600 öğrencinin kaldığı 2 yurt da bulunuyor.

Köy muhtarı Osman Alkan,

"Köyümüz, Karabük'e ve Safranbolu'ya çok yakın olması dolayısıyla rağbet gören yerleşim yeri haline geldi." diyen Alkan, ulaşım yakın olduğu için köy sınırlarında çok sayıda işçinin çalıştığı tekstil kuruluşlarının bulunduğunu aktardı.

Alkan, Karabük Üniversitesi'nin de köye çok yakın mesafede bulunduğuna değinerek, "Üniversite köyümüze 2 kilometre uzaklıkta. Köyümüzde oturan hocalarımız var. Yeni sitelerimiz yapıldı. Galericiler sitesi yapıldı. Yatırımlar geldiğinden dolayı cazibe merkezi haline geliyor. İki KYK yurdumuz var" diye konuştu.

Köy sakinlerinden Fatma Topçuoğlu ise köylerinin tarıma elverişli olduğunu, topraklarında her çeşit meyvenin yetiştiğini ifade etti.

'SAFRANBOLU'YA GELENLERİ BEKLERİZ'

Kıraathane işleten Serkan Türkmen de Türkiye'nin nüfus bakımından en büyük köyünde yaşamaktan dolayı gurur duyduğunu dile getirdi.

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin ön planda olduğunu belirten Türkmen, "Tarihi Safranbolu ilçesini görmeye gelenleri köyümüze de bekleriz. Gelen misafirlerimizi köyümüzde ağırlamayı isteriz" diye konuştu.

Kaynak: DUVAR