Yurtdışı telefon harçları 2024'te ne kadar olacak? Yurtdışı telefon harçları 2024'te ne kadar olacak?

AK Parti Van Milletvekilleri, Burhan Kayatürk ve Kayhan Türkmenoğlu’nun mecliste düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundular.

Yapılan ortak basın açıklamasında Kayhan Türkmenoğlu, “2011 yılında Van’da meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki iki büyük deprem de hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. O dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla depremin ilk anından itibaren devletimiz tüm kurumlarını ilimiz için seferber etmiştir. İlk etapta vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 75 bin çadır dağıtıldı. Daha sonra kurulan 35 konteyner kent ile 29 bin 500 geçici barınma alanları oluşturuldu.”

VAN TÜRKİYE’DE 4.SIRADA GELİYOR

Dünya Şehircilik günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın öngörü ve tecrübeleriyle tüm Türkiye’de şehirleşme alanında büyük adımlar atıldı. Bunlardan en önemlisi olan Kentsel Dönüşüm Projeleri 81 ilimizde hayata geçirildi. Van Şehrimiz Kentsel Dönüşüm Uygulamalarında İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4.sırada gelmektedir. Ülkemiz genelinde; 2012’den bugüne 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşümü tamamlandı. 400 bin bağımsız bölümün dönüşümü devam etmektedir. Bugüne kadar kentsel dönüşüm projelerine 500 milyar TL değerinde kaynak sağlandı. İlimizde depremden sonra 26 bin 700 konut hak sahiplerine teslim edildi.

VAN ÜLKEMİZİN SANAYİ VE ÜRETİM MERKEZLERİNDEN BİRİ OLMA YOLUNDA

Van Avrupa’nın Asya ya açılan kapısıdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan eski Van şehrimiz, başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları tarihi ve kültürel değerleri ile tekrar ayağa kaldırılıyor. Van Gölü kıyısında 100. Yıl Üniversitesinden başlayıp Edremit'e kadar sahil yolu, seyir terasları, yürüyüş yolları gibi rekreasyon çalışmaları çok kısa zamanda tamamlanacaktır. Diğer yandan da toplam büyüklüğü 1 milyon metrekare olan 8 millet bahçesini şehrimize kazandırıyoruz. Şehrimiz; ülkemizin önde gelen sanayi ve üretim merkezlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir.

“VAN DÜNYADA TAKİP EDİLEN BİR ŞEHİR HALİNE GELMİŞTİR”

Van sadece ülkemizin yükselen yıldızı değil, aynı zamanda bölgede ve dünyada takip edilen bir şehir haline gelmiştir.  Depremlerle yıkılan Van göçlerle adeta hayalet kente dönüşmüşken bugün 1.200.000 bin’ e yaklaşan nüfusu ile bölgenin cazibe merkezi haline gelmiştir. Van ülkemizin turizm çekim merkezi olması noktasında hızla ilerlemekte olup, konaklamalı yaklaşık 800.000 turist ile ülkemiz ekonomisine önemli oranda katkı sağlamaktadır.

“YATIRIM VE PROJELERLE HAYAL EDİLEN ŞEHİR OLMUŞTUR”

Van, AK Parti hükümetimizin uygulamış olduğu yatırım ve projelerle hayal edilen şehir olmuştur.   Türkiye Yüzyıl’ına yakışır sağlam, güvenli, iklim dostu ve mahalle kültürünü yansıtan, akıllı şehir teknolojileriyle donatılmış geleceğin şehirlerini hep birlikte inşa edeceğiz. Önümüzdeki dönemde Van'ı daha büyük eser ve hizmetlere kavuşturmayı sürdüreceğiz. Hem bu şehirde yaşayan insanların hem de buraya gelen ziyaretçilerin huzur içinde hayatını sürdürebileceği bir şehir inşa ediyoruz.

GÖKYÜZÜNDE BİRİNCİ YERYÜZÜNDE İNCİ VAN’I GÖRMEYE TÜM VATANDAŞLARIMIZI BEKLİYORUZ

Doğunun parlayan yıldızı, Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Van birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olup, şehirde pek çok antik kenti görmek mümkün. Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan Van, görülmeye değer bir şehirdir. Van Kalesi, Van Kedisi, Tarihi Van Evleri, Van Müzesi, Erçek Kuş Cenneti gibi doğa harikaları ve Akdamar Adası gibi birçok güzellikleri içinde barındıran Gökyüzünde Birinci Yeryüzünde İnci Van’ı görmeye tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle depremlerde ve doğal afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.” Dedi.

"VAN YENİDEN AYAĞA KALDIRILDI; VAN'IN YANINA BİR VAN KONULDU."

Burhan Kayatürk de 1976'daki Çaldıran depreminde babası ve kardeşini kaybettiğini belirterek, kardeşinin cenazesine 3,5 ay sonra ulaşabildiklerini anlattı. Kayatürk, 2011'deki Van depreminde o dönem başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3,5-4 saat içerisinde kabine üyelerinin yarısıyla bölgede olduğunu hatırlattı. Birinci yılın sonunda 17 bin 250 konutun vatandaşlara teslim edildiğini kaydeden Kayatürk, "Van yeniden ayağa kaldırıldı; Van'ın yanına bir Van konuldu." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA