Van'da 2018-2023 yılları arasında yağış miktarının azalmasına bağlı olarak her yıl gerçekleşen toplu Van Balığı ölümleri yaşanırken bu yıl kış ve İlkbahar’da yağan yağışlar sayesinde balık göçü sorunsuz bir şekilde devam ediyor.

“VAN BALIĞININ EŞSİZ GÖÇÜ SORUNSUZ DEVAM EDİYOR”

Van Gölü'nde yaşayan Van Balığının üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında neslini sürdürmek için tatlı sulara göçü sorunsuz şekilde devam ediyor. Son 6 yıllık süreçte kentte yağış miktarının azalması ve sıcaklığın artmasına bağlı olarak akarsuların debisinin düşmesi, üreme dönemindeki Van Balığının tatlı sulara göçünü zorlaştırıyordu. Kurak geçen yılların bu döneminde ise binlerce Van Balığı debisi düşen akarsulardan Van Gölü'ne dönemeyerek toplu şekilde ölüyordu. Ancak 2024 yılı itibariyle kış ve bahar aylarında etkili olan yoğun yağışlar akarsuların debisini artırdı. Temmuz ayına rağmen debisi düşmeyen akarsularda Van Balığının eşsiz göçü sorunsuz şekilde devam ediyor.

“GEÇEN YILLARDA TOPLU BALIK ÖLÜMLERİNİ GÖRÜYORDUK”

Van Büyükşehir Belediyesi asfalt çalışmalarını sürdürüyor Van Büyükşehir Belediyesi asfalt çalışmalarını sürdürüyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, havaların ısınmasıyla beraber akarsulara göç eden Van Balığı üreme göçünün devam ettiğini belirtti. Yağışların etkisiyle akarsuların debilerinin yüksek olduğunu ifade eden Öğretim Üyesi Akkuş, “2018 yılından günümüze kadar geçen süre içerisinde her yıl bu mevsimlere geldiğimiz zaman maalesef toplu balık ölümlerini görüyorduk. Çünkü akarsu yatağında su kalmıyordu. Bu sene yağışların bol olması, özellikle kış ayındaki kar yağışı ve ilkbahar ayındaki yağmur yağışlarıyla beraber akarsularda su bol. Dolayısıyla Van Balığı uzun yıllardır hasret kaldıkları bu dönemdeki suya kavuştular. Geçen yıllara göre çok daha başarılı bir üreme sezonu geçiriyoruz” dedi.

“YAVRULAR ANNELERİNİN YOLUNU İZLEYEREK VAN GÖLÜ'NE GERİ DÖNÜYOR”

Van Balığı yavrularının da başarılı bir şekilde Van Gölü'ne geri dönmesi gerektiğini dile getiren Akkuş, “Bu sene akarsular yavrularla dolup taşmış vaziyettedir. Yavrular annelerinin yolunu izleyerek Van Gölü'ne geri dönüyor. Biz bu seneki üreme mevsiminin meyvelerini, 3-4 yıl sonra Van Gölü'ndeki balıkçılıkta göreceğiz. Çünkü bu sene doğan yavrular, 3-4 yıl sonra stoka katılım gerçekleştirerek Van Balığı avcılık sezonunun verimli, bereketli geçmesini sağlayacak. Ümit ediyoruz ki sezon sonuna kadar akarsu debileri bu şekilde devam eder ve Van Balığı uzun yıllar sonra tam anlamıyla başarılı bir üreme sezonu geçirmiş olur” diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI