Van'da yaz aylarının gelmesiyle birlikte boğulma vakası haberleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 3 arkadaşıyla Van Gölü'ne giren ve kısa süre sonra akıntıya kapılıp kaybolan 22 yaşındaki Ahmet Hilmi Hanalp kaybolduktan sonra ekiplerin 9 günlük çalışması sonucu cansız bedenine ulaşılırken uzmanlar, Van Gölü’nde birçok noktadaki güçlü akıntılara dikkat çekerken yüzülmemesi gereken tehlikeli noktaları tek tek açıkladı.

Van Büyükşehir Belediyesi ilaçlama çalışmalarını genişletti Van Büyükşehir Belediyesi ilaçlama çalışmalarını genişletti

GEÇTİĞİMİZ YILDA AYNI NOKTALARDA BOĞULMA VAKALARI MEYDANA GELMİŞTİ

Van'ın Tuşba ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çarparak Adası yakınında 20 Haziran 2024 günü arkadaşları ile birlikte giden Ahmet Hilmi Hanalp (22), Van Gölü'nde yüzdüğü sırada gözden kayboldu. Ekiplerin 9 günlük çalışması sonucu Hanalp'ın cansız bedenine ulaşılırken, gözler yine 1650 rakımda bulunan ve farklı ekosisteme sahip Van Gölü'ne çevrildi. Geçen yılda aynı bölgede 3 kişi boğulurken, 28 Haziran 2020 tarihide Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi'nden Van Gölü'ne açıldıktan sonra 60 göçmen ile aynı bölge yakınlarında batan tekne, yapılan yoğun çalışmalar sonucu 11 gün sonra tekneye ulaşılmıştı.

VAN GÖLÜNDE YÜZÜLMEMESİ GEREKEN TEHLİKELİ ALANLAR

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, “Yaz mevsimi geldiği zaman insanlar serinlenmek ve eğlenmek Van Gölü'ne akın ediyorlar. Şunu bilmemiz lazım Van Gölü'nde çok güçlü akıntı sistemleri var. Bu sebepten dolayı eğer iyi yüzme bilmiyorsak, can simidimiz, can yeleğimiz yoksa kıyıdan uzaklaşmamız gerekiyor. Çünkü akıntıya kapıldığımız zaman bir taraftan panik etkiliyor, bir taraftan yorgunluk. Bu sebepten dolayı sevincimizin acıya dönüşmemesi için mümkün olduğunca kıyı kesimlerde kalmamız gerekiyor.

 

BU NOKTALARDA BOĞULMALARA DİKKAT!

Van Gölü’nde akıntı sistemleri özellikle; Tatvan ile Akdamar Adası açıkları, Akdamar adası açıkları ile Van körfezi açıkları ve Çarpanak Adası'nın da içerisinde yer aldığı Erciş iç körfezi kısmı. Bu kısımlarda özellikle yaz aylarında ek olarak ta rüzgar varsa çok şiddetli akıntılar meydana geliyor” dedi.

İKİ ADA ARASINA DİKKAT

Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, "Van Gölü 3 bin 712 kilometre yüzey alanı ve maksimum 461 metre derinliği ile beraber devasa bir ekosistem. Van Gölü'nde çok kuvvetli akıntı sistemleri var. Özellikle Van körfezi dediğimiz yerde ve Akdamar Adası ile Tatvan arasında kalan kısımla Çarpanak Adası ve karşı kıyılar arasında. Bu akıntılara rüzgarlar ve sıcaklık farkları sebebiyet veriyor. Dolayısıyla özellikle yaz aylarında hızı 18 santimetre bölü saniyeye varan güçlü akıntılar oluşuyor. Balıkçıların kış aylarında atıkları ağlar akıntılarla beraber kilometrelerce ötelere sürüklendiği oluyor” diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI