Van’da yaz aylarının gelmesiyle birlikte serinlemek için Van Gölü’ne ve diğer sulak alanlara giren vatandaşlardan acı haberler de gelemeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda Çaldıran’da gölette boğulan 11 yaşındaki gençten sonra bir boğulma vakası da Van Gölü’nde yaşandı. 5 gün önce arkadaşıyla serinlemek için Van Gölü’ne giren şahıslardan 22 yaşındaki genç akıntıya kapılarak gözden kaybolurken 22 yaşındaki genci arama çalışmaları devam ederken ailenin umutlu bekleyişi de sürüyor.

30 KİŞİLİK DALGIÇ EKİBİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

5 gün önce Tuşba ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çarparak Adası yakınına arkadaşları ile birlikte giden Ahmet Hilmi Hanalp (22), Van Gölü'nde yüzdüğü sırada gözden kayboldu. İhbar üzerine bölgeye Van Sahil Güvenlik Komutanlığı, Van Emniyet Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği, Van ve Bitlis İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü Su Altı Arama ve Kurtarma, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Van İtfaiye Dairesi Başkanlığı dalgıçların yer aldığı 30 kişilik dalgıç ekibi kayıp genci bulmak için çalışma yürütüyor.

Valilik Van’ı uyardı: Yine yağış geliyor... Valilik Van’ı uyardı: Yine yağış geliyor...

AHMET HİLMİ HANALP’I ARAMA ÇALIŞMALARINDA ÖZEL ARAMA CİHAZLAR KULLANILIYOR

Van Gölü'ndeki kayıp şahı bulmak için ekipler büyük bir uyumluluk içerisinde çalışıyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, YTS ile gölün tabanının haritasını çıkarıp Rov ve Sonar bulunan teknelere bildiriyor. Buradaki ekipler verilen harita üzerinde çalışma yaparak aradıkları nesneye benzeyen cisimlerin olduğu bölgeye şamandıra bırakılıyor. Şamandıra bırakıldıktan sonra sahilde AFAD ve belediye dalgıçları şamandıralara giderek dibe doğru arama çalışmalarını yürütüyor. Yer yer 15 ile 25 metre derinliği kadar inen dalgıçlar, hem suyun soğukluğuyla, hem görüş mesafesinin düşük olmasıyla hem de akıntıyla mücadele ediyor.

Samsun Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan talep edilen Yanal Taramalı Sonar (YTS) cihazı özellikle ceset ve batık aramada, arama kurtarma faaliyetlerinde oldukça etkin bir cihazdır. Deniz tabanında yapılan farklı türde araştırmalar ve deniz tabanının araştırılmasında da bu sistemler kullanılıyor.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI