Modern şehircilik anlayışıyla kentte birçok projeyi hayata geçiren Van Büyükşehir Belediyesi, bir ilke imza atarak hayata geçirdiği 4 farklı noktadaki semt pazarları projesinde sona gelinirken projede yer alacak sosyal donatılar da belli oldu. Fen İşleri Dairesi Başkanlığınca çalışmaları yürütülen semt pazarları, 4 bin metrekarelik kapalı alanıyla modern bir yapıya kavuşacak ve muhtemel afet durumlarında koordinasyon merkezleri olarak da kullanılabilecek.

SOSYAL DONATILAR DA BELLİ OLDU

Projeyle hem kentteki pazar geleneğinin sürdürülmesi hem de vatandaşların hijyenik ve korunaklı bir alanda alışveriş yapılması hedeflenirken muhtemel afet durumlarında koordinasyon merkezleri olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanan kapalı semt pazarlarında; satış stantları, lavabolar, mescit, idare ve zabıta odaları gibi donatılar yer alıyor.

Van’ın eğitimine büyük katkı yapacak dev projenin temeli atıldı! Van’ın eğitimine büyük katkı yapacak dev projenin temeli atıldı!

ÇALIŞMALARDA SONA GELİNDİ

Prefabrik olarak tasarlanan ve yapı itibarıyla afetlere karşı dayanıklı olan kapalı semt pazarları İpekyolu ilçesi Yalı Mahallesi, Edremit ilçesi Eski Cami ve Şabaniye mahalleleri ile Tuşba ilçesi Kalecik Mahallesi’nde yapılıyor. Yapımı büyük ölçüde tamamlanan semt pazarları, peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmalarının ardından hizmete açılacak.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ