Kuraklık ve iklim değişikliğine bağlı olarak geçtiğimiz yıl kurak bir yaz geçiren Van bu yıl yağan kar yağışı ve sağanak yağış ile beraber kentte barajlar ve sulaklar yeniden canlandı. Van’da son haftalarda etkili olan sağanak yağış etkisini sürdürürken Meteoroloji, Van’da etkili olan sağanak yağışların önümüzdeki 5 gün boyunca da devam edeceğini duyurdu.

Meteoroloji, Ülke genelinin parçalı ve az bulutlu, doğusunun yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Yozgat ve Kayseri çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Hatay, Ağrı, Iğdır, Muş, Bitlis, Şırnak ve Siirt çevreleri ile Erzurum’un güney, Van'ın kuzey (Erciş, Çaldıran, Muradiye) ile güney ilçeleri (Bahçesaray, Çatak, Gürpınar, Başkale) ile Hakkâri'nin batı ilçelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunun aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Bitlis, Muş, Iğdır, Ağrı ve Şırnak çevreleri ile Erzurum'un güney, Van’ın kuzey (Erciş, Çaldıran, Muradiye)  ve güney (Bahçesaray, Çatak, Gürpınar, Başkale) Hakkâri'nin batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

VAN °C, 13°C

Parçalı ve çok bulutlu, Van'ın kuzey ile güney ilçeleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor Yağışların, güney ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

KARS °C, 9°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA °C, 19°C

Van’da işten çıkarılan belediye işçilerinin oturma eylemi sürüyor! Van’da işten çıkarılan belediye işçilerinin oturma eylemi sürüyor!

Parçalı ve çok bulutlu

VAN’DA YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK Mİ?

Van’da son haftalarda etkili olan yağış kentte günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Van son yılların en yağışlı ilkbahar aylarını geçirirken Meteoroloji, bugün için Van'ın kuzey (Erciş, Çaldıran, Muradiye) ile güney ilçeleri (Bahçesaray, Çatak, Gürpınar, Başkale) kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulundu. Van’da etkili olan sağanak yağışların önümüzdeki 5 gün boyunca da devam edeceğini duyurdu.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının yarın batı ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 1-3 derece, doğu kesimlerinde 2-4 derece altında seyredeceği tahmin edilmektedir.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli yönlerden, yurdun güney kesimlerinde güney ve batılı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetlice eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Hatay, Ağrı, Iğdır, Muş, Bitlis, Şırnak ve Siirt çevreleri ile Erzurum’un güney, Van'ın kuzey ile güney ilçeleri ile Hakkâri'nin batı ilçelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ZENÜN YEŞİL-ŞABAN BEYAZSAÇ