Van Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen işçiler, "İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız", "İşçi, sendika omuz omuza" ve "Davamız ekmek davasıdır" yazılı dövizleriyle eylem yaptı.

İşçiler adına basın açıklaması yapan Hak-İş Sendikası İl Başkanı Fatih Akdeniz, “Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ'den 400'den fazla işçinin çıkarıldığını belirterek, "İş akdinin feshedilmesini gerektiren bir suç unsuru olmadan sözde gerekçelerle ve keyfi kararlarla insanlar işinden ediliyor. Halen çalışan arkadaşlarımız tedirginlik içerisindedir. Her gün işten çıkarılma endişesiyle karşı karşıyalar." dedi

“ÇIKARILAN İŞÇİLERİ İŞE GERİ ALARAK ADALETİ VE İŞ BARIŞINI YENİDEN TESİS ETMEYE DAVET EDİYORUZ”

İşin gerektirdiği hiçbir riskten çekinmeden gece gündüz fedakarca çalışarak, zor koşullarda aileleriyle hayatta kalmaya çalışan insanların işten çıkarılmayı hak etmediğini dile getiren Akdeniz, şunları kaydetti: "Bu insanlar işten çıkarılmayı gerektirecek, aileleriyle cezalandırılmayı hak edecek ne yaptı? Sizden kamuoyunu tatmin edecek bir cevap bekliyoruz. Belediyenin ekonomik durumu, işçinin iş akdini fesih için gerekçe gösterilemez. Sizler belediye çalışanlarına, gece başını yastığa koyduğunda 'yarın ne olacağım' diye düşünmeyecek, endişeden uzak, huzurlu bir iş ortamı sağlamak zorundasınız. Van halkı sizden hizmet bekliyor, ancak seçimden bugüne ortada bir şey yok. Sadece işçi kıyımı var. Hiçbir gerekçe, çalışanların ekmeğiyle oynamayı meşrulaştırmaz. Herkes biliyor ki yeni işe alımlar için sözde gerekçelerle zemin hazırlanmaktadır. Asıl amaç mevcut işçi arkadaşların iş akitlerini feshedip yerine kendi partililerini almaktır. Başka bir deyişle DEM Partilileri işe almak için yer açılmaktadır. Yaptığınız adaletsizliktir, zulümdür, kıyımdır. İş barışını dinamitlemektir. Belediye başkanlarını, işten çıkarılan arkadaşlarımızı işe geri alarak adaleti ve iş barışını yeniden tesis etmeye davet ediyoruz. Üyelerimize yapılan haksızlığa sessiz kalmayacak, her türlü yasal girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyeceğiz." ifadelerine yer verdi.

Yolcu minibüsü devrildi: 13 kişi yaralandı Yolcu minibüsü devrildi: 13 kişi yaralandı

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HAKAN İZGİ