AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Gürpınar ilçesinde restorasyonuna başlanılan Hoşap Kalesi'nde incelemelerde bulundu. Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ile kaleye gelen Türkmenoğlu, çalışmalar hakkında bilgi aldı, görevlilerle sohbet etti. Türkmenoğlu, bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olan Hoşap Kalesi'nde yılsonuna kadar çalışmaların tamamlanacağını söyledi.

BAKAN YARDIMCISI TALİMATIYLA RESTORASYON ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Kalenin bölgenin turizmine katkı sağladığını anlatan Türkmenoğlu, şunları kaydetti: "Türkiye'nin en güzel kalesinin içine yapı inşa edilmiş. Kalenin içinde 3 hamam, 2 cami ve birçok yerde zindanlar var. Dışarıdan bakıldığında bir kartal yuvası gibi görünüyor. Tarihin birçok döneminde gizemini korumuştur. İç içe 3 surdan oluşuyor. Geçen yıl Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımızın Van ziyaretinde yapısında ciddi anlamda hasar olduğu tespit edilen kalede çalışma başlatıldı.

RESTORE ETMEK ADINA YAKLAŞIK 8 AYDIR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR”

Tehlike arz eden birçok noktası var. Bunları iyileştirmek ve birçok yeri yeniden restore etmek adına yaklaşık 8 aydır çalışma yürütülüyor. Çalışmaların yılsonunda biteceği ifade ediliyor." Kalenin Van, bölge, Türkiye ve dünya için önemli olduğunun altını çizen Türkmenoğlu, bunun muhafaza edilmesinin asli görevleri arasında yer aldığını kaydetti.

“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE TÜM HALKIMIZIN GEZİP GÖRMESİ İÇİN AÇIK HALE GELECEKTİR”

Son dakika! CHP'nin kurultay tarihi belli oldu! Son dakika! CHP'nin kurultay tarihi belli oldu!

Kalenin inşaatının hangi aşamada olduğunu görmek ve çalışanlarla bir araya gelmek istediklerini bildiren Türkmenoğlu, "Çalışmaların ne zaman biteceğini öğrendik. Önümüzdeki süreçte tüm halkımızın özellikle gezip görmesi için açık hale gelecektir. Tehlike arz ettiği için kimse alınmıyordu. Bundan sonra herkes burayı gezebilecek. Kaleye gelenler görsel güzellikle karşılaşacaktır." diye konuştu.

"KALE TAŞLARININ DÖKÜLMESİ TEHLİKE ARZ EDİYORDU”

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ise Türkiye'nin mirası olan Hoşap Kalesi'nin Türkiye'deki 13 şato kaleden biri olduğunu belirtti. Kalede belediye olarak bazı çalışmalar yürüttüklerini anlatan Tanış, "Kale taşlarının dökülmesi tehlike arz ediyordu. Çalışmalarımız bu vesileyle biraz gecikti. Bu çalışmaları başlatan Bakanlığımıza ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. Bu mirasımızı hep koruyacağız." dedi.