Van’da ilk kez yapılacak olan kapalı semt pazarları projesinde son aşamaya gelinirken kentin 4 farklı noktasına dizayn edilecek kapalı semt pazarları, afet durumlarında koordinasyon merkezleri olarak da kullanılabilecek.

AFET DURUMLARINDA KOORDİNASYON MERKEZLERİ OLARAK KULLANILABİLECEK

Hayata geçirilecek olan kentin 4 farklı noktadaki kapalı semt pazarları projesinde çalışmalarda sona gelinirken Fen İşleri Dairesi Başkanlığınca çalışmaları yürütülen semt pazarları, 4 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Muhtemel afet durumlarında koordinasyon merkezleri olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanan kapalı semt pazarlarında; satış stantları, lavabolar, mescit, idare ve zabıta odaları gibi donatılar yer alıyor.

DAHA ÖNCE AFET KOORDİNASYON MERKEZİ KURULMUŞTU

Akıllı şehircilik teknolojileri kapsamında hizmete açılan ‘Akıllı Kent Yönetim Merkezi’ kent ile ilgili tüm veriler tek bir noktada toplanacak, afet durumlarında afet koordinasyon merkezine dönüştürülebilecek. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı’nın katımıyla hizmete alınan Akıllı Kent Yönetim Merkezi; şehir yönetimi, enerji verimliliği, ulaşım, sağlık hizmetleri, güvenlik ve diğer alanlarda hizmet vereceği gibi muhtemel afet durumlarında ise afet koordinasyon merkezine dönüştürülebilecek.

Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Bakanlık duyurdu: 2 bin 568 TL cezası var! Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Bakanlık duyurdu: 2 bin 568 TL cezası var!

“KENT YÖNETİMİ TEK MERKEZDEN KOORDİNE EDİLECEK”

Yapay zeka destekli kent sistemlerinin de kullanıldığı Akıllı Kent Yönetim Merkezinde; akıllı kavşak yönetim sistemi, araç trafiği ve yaya trafiği verisi oluşturma sitemleri, şehir sıcaklık, nem, rüzgar gibi anlık verilerin ölçümü ve şehir istatistik yönetimi, akıllı otopark sistemleri, akıllı park ve yeşil alan sulama sistemlerinin yönetimi, akıllı park güvenlik sistemleri yönetimi, akıllı aydınlatma sistemleri yönetimi ve kuruma ait tüm görüntüleme sistemleri yönetimi buradan sağlanabilecek. Ayrıca kısa sürede afet koordinasyon merkezine dönüştürülebilecek olan merkez, muhtemel afet durumlarında ise sahip olduğu kamera ve sensör ağı sayesinde sahadaki durumdan anlık veri akışı sağlayarak, sahadaki ekiplerin koordinasyonu hızlı bir şekilde sağlanabilecek.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ