Son yıllarda artan kira ve konut fiyatları dar ve orta gelirli vatandaşların belini bükmeye devam ediyor. Konut fiyatlarında ve kiralarda yaşanan artışa yönelik tartışmalar sürerken, apartman ve site aidatlarına ilişkin veriler açıklandı. Konut kiralarındaki yükseliş yüzde 25 sınırlaması ile frenlense de apartman aidatları hızla yükselmeye devam ediyor. Bölgesel bazda yapılan aidat araştırmasına göre bina aidatlarının en fazla ortalamaya sahip olduğu ilçe İstanbul'da yer alırken apartman aidatlarının yükseliş hızında listenin zirvesinde ise Muğla yer aldı. Türkiye’de aidat tahsilat skoru raporuna göre; apartman ve aidatını ödemekte en çok zorlanan il Van olurken en kolay ödeyen il ise Çanakkale oldu.

APARTMAN VE SİTE AİDATLARI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 97 ARTTI

Türkiye’de 2023’te apartman ve site aidatları bir önceki yıla göre yüzde 97 arttı. En yüksek site aidatları ise sırasıyla; Muğla, İstanbul, Ankara, İzmir ve Gaziantep'te görüldü. Daire başı aidat ortalaması en yüksek il, 2 bin 607 TL ile Muğla oldu. Muğla'yı; 2 bin 483 TL ile İstanbul, bin 743 TL ile Ankara, bin 512 TL ile İzmir ve bin 456 TL ile Gaziantep izledi. Daire başına en düşük aidat ortalamasına sahip il ise 228 TL ile Kırklareli oldu. Onu; 309 TL ile Düzce, 316 TL ile Aksaray, 354 TL ile Uşak ve 375 TL ile Kayseri takip etti.

Bursluluk sınavını kazanan öğrencilere ne kadar ödeme yapılacak? Bursluluk sınavını kazanan öğrencilere ne kadar ödeme yapılacak?

VANLILAR KİRASINI ÖDEYEMEDİĞİ GİBİ SİTE AİDATINI DA ÖDEYEMİYOR

Türkiye'de aidat tahsilat skoru en yüksek 5 şehir; yüzde 98,72 ile Van, yüzde 97,96 ile Kırşehir, yüzde 97,92 ile Kastamonu, yüzde 97,74 ile Giresun ve yüzde 97,58 ile Çanakkale oldu.

İstanbul'da ise en yüksek aidat skoru yüzde 98,00 ile Tuzla, yüzde 97,90 ile Kadıköy, yüzde 97,77 ile Arnavutköy, yüzde 97,72 ile Zeytinburnu ve yüzde 97,69 ile Ataşehir ilçelerinin oldu.

BEŞİKTAŞ'TA AİDAT ORTALAMASI 6 BİN LİRAYA YAKLAŞTI

Raporda, İstanbul'daki ilçelere ilişkin verilere de yer verildi. İstanbul'da daire başına aidat ortalaması en yüksek ilçe 5 bin 635 TL ile Beşiktaş olurken, ilk beş ilçeyi Beşiktaş'la birlikte Şişli, Sarıyer, Zeytinburnu ve Bahçelievler oluşturdu.  Tuzla, Kadıköy, Arnavutköy, Zeytinburnu ve Ataşehir aidat borcunu en düzenli ödeyen 5 ilçe olarak sıralandı. Ziyaretçi kayıtlarına göre kullanıcıların evlerinde 15 milyondan fazla misafir ağırladığı gözlemlenirken, İstanbul'da en fazla taşınma Esenyurt, Maltepe, Küçükçekmece, Pendik ve Kadıköy'de görüldü. Taşınma oranının en yüksek olduğu iller ise sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa oldu.

İZMİR'DE VE ANKARA'DA AİDAT ORTALAMASI 3 BİN LİRAYA ULAŞTI

Raporda, İzmir'de ve Ankara'daki ilçelere ilişkin verilere de yer verildi. İzmir'de daire başına aidat ortalaması en yüksek ilçe 3 bin 761 TL ile Çeşme olurken, Çeşme'yi Narlıdere, Bayraklı, Kemalpaşa ve Urla takip etti. Ankara'da ise rekor 2 bin 730 TL ile Çankaya'nın oldu. Çankaya'yı; Gölbaşı, Akyurt, Yenimahalle ve Kahramankazan izledi. Site yönetimlerinin en çok harcama yaptığı gider kalemlerinin; doğal gaz, su, elektrik, güvenlik, ortak alan ve geriye kalan kısmın ise yönetim masraflarını ve temizlik giderlerini içerdiği belirtildi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - ZENÜN YEŞİL-NECMETTİN DURSUN