Kasaplar birlik oldu, kırmızı et fiyatlarına yüzde 30 indirim yapıldı! Kasaplar birlik oldu, kırmızı et fiyatlarına yüzde 30 indirim yapıldı!

İsrail'in Gazze saldırılarına tepkilerin yükseldiği ülkelerden biri de ABD oldu.

Özellikle ülkenin önde gelen üniversitelerindeki kampüslerde toplanan öğrenciler, Filistinlilere yönelik zulme tepki gösterdi.

Farklı inançlardan bir araya gelen gençler, İsrail katliamına tepkilerini yüksek sesle dile getirdi.

İslam'a ilgiyi artıran gelişme

ABD polisi, çadırların kurulduğu kampüslere müdahale ederek göstericileri dağıtma girişimlerinde bulundu.

Söz konusu ülkede yapılan bir araştırma, Filistin'e destek, İsrail'e tepki eylemleri sırasında İslam'a olan ilginin arttığını gözler önüne serdi.

Kur'an okumaya başladılar

Yüzlerce gencin, İslam'ı tanımak için araştırmalar yaptığı ve Kur'an-ı Kerim okumaya başladığı belirtiliyor.

Sosyal medyada yapılan çağrılarda da bu durum ortaya çıktı. İslam'a ilgi duyan gençler, Filistinlileri daha iyi anlayabilmek adına böyle bir adım attıklarını söylüyor.

Benzer durum, geçtiğimiz yıl, yine İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında da gündeme geldi.

ABD üniversitelerinde Filistin'e destek eylemleri

Columbia Üniversitesi'nde, Filistin destekçisi öğrenciler, nisan ortalarında okulun, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını ve işgalini destekleyen şirketlere devam eden finansal yatırımlarını protesto amacıyla kampüsün bahçesinde oturma eylemi başlattı.

Rektörlük, eylemlerin 2. gününde, New York polis departmanından göstericilerin dağıtılması için yardım talebinde bulunmuş, kampüse giren polis, 108 öğrenciyi gözaltına aldı.

Diğer üniversitelere de yayıldı

Columbia Üniversitesi'ndeki olay, 7 Ekim 2023'ten sonra ABD'deki üniversitelerde Filistinli öğrencilere karşı başlayan "ifade özgürlüğü" engellemeleri tartışmalarını tekrar gündeme getirmiş, gözaltılara tepki olarak öğrenci protestoları ülke genelindeki diğer üniversitelere de yayıldı.

Eylemlere baskın düzenleyen Amerikan polisi, yüzlerce öğrenciyi ve bazı akademisyenleri gözaltına aldı.

Kaynak: ENSONHABER-AA