Baharın gelişiyle beraber karların erimesi sonucu Çatak ilçesinde "nitelikli doğal koruma alanı" olarak tescillenen Kanisipi Şelalesi coştu. Çatak ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve 100 metre yükseklikteki kayalıklardan çıkarak aşağıya doğru inen Kanispi (Beyazsu) Şelalesi görenleri hayran bırakıyor.

Van'a 75 kilometre uzaklıkta Çatak merkeze ise 5 kilometre mesafede bulunan şelale her yıl Nisan ayında başlayıp 3 ay boyunca akarak güzel bir görüntü oluşturuyor. Mayıs ayı sonunda çok gür bir şekilde akmaya başlar ve Ağustos ayı ortalarında azalmaya başlar. 100 metre yükseklikteki kayalıklardan çıkarak aşağıya doğru beyaz köpükler oluşturarak inen su, görenleri hayran bırakıyor.

Eşbaşkanlar Zeydan ve Şedal iki ilçede vatandaşın sorun ve taleplerini dinledi! Eşbaşkanlar Zeydan ve Şedal iki ilçede vatandaşın sorun ve taleplerini dinledi!

Akarken oluşturduğu süt beyazı renginden dolayı beyaz şelale anlamına gelen Kanispi isminin şelale, özellikle yaz aylarında sıkça ziyaretçilerin uğrak yeri oluyor. Kanispi Şelalesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararnameyle kesin korunacak alanlar listesine alınmıştı.

Editör: Zenün Yeşil