Türkiye’nin en büyük kripto borsalarından biri olan BTCTurk, bugün mobil uygulaması üzerinden yaptığı açıklama ile siber saldırıya uğradığını duyurdu. Saldırının sonrası borsadaki işlemler durdurulurken siber saldırı maliyetinin 55 milyon dolar olabileceği iddia edildi. BtcTurk, yaptığı açıklamada; varlıklarının büyük bir kısmının güvende olduğunu ve kullanıcı varlıklarının kayıp yaşamayacağını açıkladı.

BTCTurk'ten yapılan açıklamada; "Saldırıdan 10 kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmının etkilendiği ve varlıkların çok büyük bir kısmının soğuk cüzdanlarda tutulduğu belirtildi. Saldırının büyüklüğü ya da zararın miktarına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı. Borsa, kripto yatırma ve çekme işlemlerinin durdurulduğunu bildirdi. Kullanıcı varlıklarının kayıplardan etkilenmeyeceği ifade edilirken, "Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir."

James Webb, yeni araştırmalarda yer alacak James Webb, yeni araştırmalarda yer alacak

55 MİLYON DOLAR İDDİASI

Kripto dedektifi olarak bilinen ZachXBT, saldırının maliyetinin yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti. ZachXBT, X hesabından yaptığı paylaşımında saldırganın 1,96 milyon Avax'ı (54,2 milyon dolar) Coinbase/THORChain'e aktardığını ifade etti. Saldırganların 46 milyon dolarlık Avax'ı Coinbase ve Binance borsasında Bitcoin'e çevirdiği kaydedildi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ