Binlerce öğretmen adayının beklediği müjdeli haber geldi. Dün cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan kabine toplantısında öğretmen atamalarına ilişkin takviminin yarın açıklanacağını duyurmuştu. Merakla beklenen öğretmen atamalarıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin atanacak öğretmen sayısı, branş dağılımı ve kontenjan sayısını açıkladı.

ATAMA TAKVİMİ

Öğretmen adaylarının ilgilendiren atama takvimi ve kontenjan sayısına ilişkin detaylar belli oldu. Bakan Tekin’in açıklamasına göre en fazla sınıf öğretmenliği ataması yapılacak. Bu atama döneminde 3 bin 262 sınıf öğretmeni göreve başlayacak. Sınıf öğretmenliğini 2 bin 499 kadroyla özel eğitim öğretmenliği, bin 597 kadroyla rehberlik öğretmenliği, bin 594 kadroyla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 968 kadroyla İngilizce öğretmeni takip edecek. 20 bin sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 20- 31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran'da ilan edilecek, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

TABAN PUAN VE KONTENJAN TABLOSU DA İLAN EDİLDİ

Branş bazında kontenjan dağılımları belirlenerek, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin süreç netleşti. Buna göre sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 20- 31 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran'da ilan edilecek, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

EN FAZLA VE EN AZ ATAMA YAPILAN BRANŞLAR DA BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iki sayfa olarak açıklanan taban puanı ve kontenjan dağılımında da en fazla atama Sınıf Öğretmenliği'nde yapılacak. En az atama ise birkaç bölümde gerçekleşecek.

MÜLAKATTA YENİ SİSTEM

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile anlaşarak 20 bin öğretmen atamasında karar kıldık. Bu atamalarda yüzde 50 KPSS puanı yüzde 50'i ise mülakat puanı etkili olacak.

Listede yer alan bu branşlardan bazıları ise şu şekilde:

- Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi

Öğretmenlik Meslek Kanun’unda dikkat çeken  “Atama” detayı Öğretmenlik Meslek Kanun’unda dikkat çeken  “Atama” detayı

-Denizcilik /Gemi Elektroniği

-Denizcilik/Gemi Makineleri

-Farsça

-Geleneksel Türk Sanatları

-Gemi Yapımı/Gemi Donatım

-Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri

-Muhasebe ve Finansman

-Tekstil Teknolojisi

BAŞVURU TAKVİMİ İÇİN GÖZLER 20 MAYIS'TA

20 Mayıs'ta başvuru takvimi açılacak. Her bir öneri, ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek.

İşte taban puan ve kontenjan tablosu;

Başvuru takvimi için gözler 20 Mayıs'ta

20 Mayıs'ta başvuru takvimi açılacak. Her bir öneri, ilgili genel müdürlüklerde titizlikle değerlendirilecek.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - HABER MERKEZİ