Tutunmanın ciddi oranda zorlaştığı ve fren mesafesinin uzadığı karlı ve buzlu zeminlerde araç kullanmak epey zor. Kış lastiği dışında da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar olurken bizde sizler için karlı ve buzlu yollarda güvenli bir şekilde araba kullanmak için uygulamanız gereken 12 önlemi sıraladık.

KIŞ LASTİĞİ KULLANMAK OLDUKÇA ÖNEMLİ

Ticari araçlarda kış lastiği zorunluluğu her yıl 1 Aralık - 1 Nisan arasında uygulanıyor. Ancak valilikten yapılan açıklamaya göre, meteorolojik veriler çerçevesinde, ticari araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu bu yıl için 25 Kasım 2023 tarihine çekildi.

Bu nedenle karlı yollarda daha güvenli bir sürüş için, zorunlu olan kış lastiklerinizi mutlaka taktırın. Dört mevsim lastiği olarak bilinen ve artık günümüzdeki araçlarda standart olarak gelen lastikler, 7 derece ve üzerinde maksimum tutunmayı sağlayabilirler. Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde bu lastiklerin tutunma problemi başlar ve fren mesafeniz uzar. Bu nedenle kış mevsiminde mutlaka kış lastiği kullanmalısınız.

ARACINIZIN BAKIMLARININ EKSİKSİZ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

Karlı havalarda araç kullanımı için dikkat etmeniz gereken bir diğer madde ise araç bakımı. Kar yağmasını beklemeden, aracınızın bakımını mutlaka yaptırın. Periyodik bakımda lastik basıncı, rot ayarı, balans ayarı, sileceklerin durumu gibi özellikle kış koşullarında güvenli sürüş için önemli olan detaylar gözden geçirilir. Bu nedenle sorunsuz bir deneyim için aracınızda herhangi bir problem olmadığından emin olun.

KARLI HAVALARDA LASTİK HAVALARINI İNDİRMEYİN

Karlı havalarda araçların lastik havalarını indirmek, yapılan hatalardan bir tanesidir. Lastik havasını düşürseniz; lastiğin omuz kısımlarına yük biner, yere basması gereken sırt kısmı temas problemi yaşar. Lastik havasını düşürdükçe kar tahliyesini sağlayan olukların, kanalların, desenlerin arasında boşluk kapanmaya başlar. Bu nedenle tutunma, patinaj ve kayma problemleri başlar.

Karlı zeminlerde güvenli bir sürüş için lastik havalarını düşürmek yerine 2 psi artırmak gerekiyor. Havayı artırarak tahliye kanallarının arası biraz daha açılır ve tutunma artar. Normal zeminlerdeyse araç üreticisinin belirlediği lastik havaları kullanılmalıdır.

EN ÖNEMLİ DETAY: TAKİP MESAFESİ!

Taşıt hız sınırları ve buna bağlı olarak uyulması gereken 'araç takip mesafesi' kuralları, trafik kazalarına ve çarpışma riskine olan etkilerinden ötürü oldukça önemli. Takip mesafenizi aracınızın özelliklerine, seyahat ettiğiniz yolun durumuna ve hava durumuna göre ayarlamanız önemlidir.

120 km hızla giden aracın takip mesafesi; uyulması gereken takip mesafesi, seyahat halindeki aracın hızının yarısı olarak belirlenmiştir. Yani 120 km hızla giden bir aracın önündeki araçla arasına koyması gereken mesafe 60 metredir. Ancak buzlu zeminde ve karlı havalarda, takip mesafenizi biraz daha artırmak, sizin için daha güvenli olacaktır.

SIK SIK ŞERİT DEĞİŞTİRMEYİN

Karlı zeminlerde ve gizli buzlanmanın olduğu bölgelerde mümkün olduğunda az hareket edilmeli, gereksiz şerit değişimlerinden kaçınılmalıdır. Çünkü yapılacak ani ve sert direksiyon hareketlerinden dolayı aracın her an ağırlık transferi bozulabilir, önden veya arkadan kaymalar yaşanabilir ve aracın kontrolü kaybedilebilir.

Kahramanmaraş'da korkutan deprem Kahramanmaraş'da korkutan deprem

YOKUŞ DETAYLARI ZORLAYICI OLABİLİR! KARLI KAPLI YOKUŞLARA DİKKAT EDİN

Karlı ve buzlu havada yokuş aşağı inerken, arabanın savrulmasını ve kaymasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Vitesi küçültün. Belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basın. Arabanın arkası kaymaya başlarsa freni bırakın. Direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru kırın. Karlı havalarda, arabayla yokuş çıkarken araç patinaj yapabilir.

Bu durumu önlemek için uygulamanız gereken noktalar şu şekilde:

Gaza yüklenmeyin. Aracı olabildiğince düşük hızda kullanın. Hızlanmayı kademeli bir şekilde vitesi artırarak yapın. Ani hızlanma yapmayın.

PATİNAJ VE KAYMA PROBLEMİNE DİKKAT

Tutunmanın zor olduğu karlı zeminlerde araç kullanan sürücüler, ani gaz ve fren hareketlerinden uzak durmalı. Yapılacak her ani veya sert hareket, patinaj ve kayma problemi ortaya çıkacaktır. Böyle havalarda, gaz ve fren pedalları çok yumuşak kullanılmalıdır.

Fren kullanma yerine vites küçültmeyle yavaşlamayı tercih eden sürücülerin de debriyajdan ayağını çok yavaş şekilde çekmesi gerekiyor. Aksi takdirde yük bir anda ön tarafa toplanır, aracın ağırlık transferi bozulur ve kayma problemi başlar.

YOL ÇİZGİLERİNE UYARAK MESAFEYİ BELİRLEYİN

Kar koşulları bir de sisli havalar birleştiğinde, sürücülerin araç kullanırken daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Mecbur kalınmadıkça da sisli havalarda trafiğe çıkılması önerilmez. Ancak o zorunlu durumlarda sisli havada sürüş teknikleri konusunda bazı püf noktalar var.

Genellikle sisli havalarda zeminde buzlanma da görülür. Bu nedenle takip mesafesi uzatılmalıdır. Sürüş esnasında diğer sürücülerin reflekslerine güvenmemeli ve yol çizgilerine uyarak mesafeyi korumalısınız. Yaşadığınız bölgede sis görülüyorsa, kışa girmeden farlarınızı temizletin ve gerekli bakımları yaptırın. Hareket halindeyken dörtlüleri yakmayın. Bu, diğer sürücülerin sizin durduğunuzu ya da durmak üzere olduğunuzu düşünmesine neden olabilir.

ZİNCİR TAKMAK AKLINIZA GELEN İLK SEÇENEK OLMALI

Kar koşullarının olmazsa olmazlarından bir tanesi de zincir. Kış lastiği kullanan sürücülerin birçoğu araçlarında zincir bulundurmuyor. Hem yasal hem de güvenli sürüş açısından araçta zincir bulundurulmalıdır. Belirli bir kar seviyesinin üzerinde kış lastiği de tutunma problemi yaşar. Bu nedenle özellikle yolun buzla kaplı kısımlarında tek çare zincir kullanımıdır.

BİR ÜST VİTESİ TERCİH EDİN

Sürüş esnasında aracın devrini yükseltmek karlı zeminler için dezavantaj oluşturur. Bu nedenle düşük devir ve bir üst vitesi tercih edin. Örneğin; ikinci viteste 45 km/s hızla gitmek yerine, üçüncü viteste aynı hızla giderseniz aracın yere tutunması biraz daha kolay olacaktır.

GİZLİ BUZLANMAYA DİKKAT

Karlı havalarda tehlike oluşturabilecek en önemli unsurlardan biri de gizli buzlanmadır. Eriyen kar suyunun bulunduğu yerler, köprü üstleri, viyadükler ve yoğun rüzgar alan zeminler gizli buzlanma açısından büyük risk taşır. Bu bölgelere yaklaşırken hızınızı yarı yarıya düşürün, takip mesafenizi iki katına çıkarın. Araç içinde telefon, müzik sistemi gibi dikkat dağıtacak ekipmanlarla uğraşmayın ve reflekslerinizi daima hazır tutun.

ARACINIZ KARA SAPLANIRSA

Aracınız bir veya birden fazla lastiği kara saplanırsa yapacağınız çok fazla bir şey yok. Çok fazla gaz vermek aracı saplandığı yerden çıkarmaz, aksine başa dönen lastik, aracınızın düştüğü çukuru derinleştirerek çıkmasını daha da zorlaştırır. Mümkünse aracı ikinci vitese alıp, çapraz şekilde öne ve arkaya doğru manevra denemeleri yapılabilir. Ancak aracın yerinden hiç hareket etmediği durumlarda fazla zorlamak doğru olmaz. Bu nedenle böyle durumlarda, çekici yardımı almak en akıllıca yol olacaktır.

Kaynak: ENSONHABER