Şair Haydar Ergülen; Van Edebiyat Mahfili işbirliği, Şehrivan Medya Grubu, Gazetevan, Van Menceli, Etçi Sinan Usta, Van Life Otel, MKA, Kumbara Kültür Sanat Akademi’nin desteğiyle düzenlenecek söyleşi ve imza programında Vanlılarla bir araya gelecek. 23 Aralık Cumartesi günü, saat 15:00’te Kumbara Kültür ve Sanat Akademi’de düzenlenecek etkinliğin moderatörlüğünü Aziz Örek yapacak. Etkinlikte Ergülen’in kitapları katılımcılara ücretsiz olarak dağıtılacak.

HAYDAR ERGÜLEN KİMDİR?

14 Ekim 1956'da Eskişehir’de doğdu. Babası otomobil tamircisiydi. İlk ile ortaokulu Eskişehir'de, liseyi Ankara'da okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi.[1] Anadolu Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştı. İstanbul'da reklam yazarlığı yaptı. Anadolu Üniversitesi'nde yayımcılık, reklamcılık ve Türk Şiiri dersleri verdi. Halen Bahçeşehir ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakülesi'nde, 'Yaratıcı Yazarlık' ve 'Türk Şiiri ve Şairler' dersleri vermektedir.1980 sonrası Türk şiirinin önemli isimlerindendir.

Azeri sanatçı Turan Manafzade Van’da sahne aldı! Azeri sanatçı Turan Manafzade Van’da sahne aldı!

İlk şiiri 1972'de Eskişehir'de Deneme dergisinde "Umur Elkan", ilk yazısı da aynı yıl Yeni Ortam gazetesinde "Mehmet Can" adıyla yayımlandı. İstanbul'da Üç Çiçek (1983) ile Şiir Atı (1986) dergilerini yayıma hazırlayanlar arasında yer aldı. 1979'dan başlayarak Somut, Felsefe Dergisi, Türk Dili, Yusufçuk, Yarın, Yeni Biçem, Gösteri, ile Varlık dergilerinde şiirler yayımladı. Bir süre, Radikal gazetesinde Açık Mektup köşesinde denemeler yazan Ergülen, Star gazetesi'nde yazmaya başladı. Karşılığını Bulamamış Sorular adlı ilk şiir kitabı 1981 yılında yayımlandı.[1]

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: VEYSEL İZGİ