Gazprom'dan Türkiye için kritik gaz açıklaması! Gazprom'dan Türkiye için kritik gaz açıklaması!

Son Dakika | Kredi kartlarıyla ilgili tartışma yaratan nakit avans kararında yeni bir gelişme yaşandı. Merkez Bankası, kredi kartlarında makro ihtiyati tedbir uygulaması kaldırıldı. Nakit avans çekiminde menkul kıymet tesisi şartı da kaldırıldı. İşte detaylar...

SON DAKİKA | NAKİT AVANS ÇEKİMİ SINIR KALDIRILDI

Merkez Bankası'ndan bankalara yeni talimat yazısı gönderildi. Verilen yeni talimatla birlikte bireysel, kurumsal Kredi Kartı kullanımlarında bir sorun olmadığı açıklandı. Kredi kartlarına getirilen makroihtiyati tedbirlerin uygulamasının kaldırıldığı ve nakit avans çekiminde menkul kıymet tesisi şartının da aranmayacağı duyuruldu. Böylece kredi kartında Nakit Avans sınırı olmayacak.

Kredi kartında 15 bin lira nakit avans sınırı getirilmişti, bu karar ortadan kaldırıldı. 15 bin liraya kadar kredi kartından nakit avans çekildiğinde bankalar menkul kıymet tesisine tabi tutulmayacaktı ancak 15 bin liranın üzerindeki nakit avans ve kredili mevduat hesabında bankalar menkul kıymet tesisine tabi tutulacaktı. Tüm uygulamalar ortadan kaldırıldı ve eski sistemde olduğu gibi nakit avans sınırı konmadı ve bankalara da menkul kıymet tesisi zorunluluğu kalktı. Bunun yanında kuyum harcamalarında da oluşan sınırlar kaldırıldı ve menkul kıymet tesisi zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.

Kaynak: MY NET