Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024'ta lokanta, restoran, kafe ve pastanelerin fiyat listelerini giriş kapısı ve masalara koyması zorunlu kılmıştı. Resmi Gazete’ de yayımlanan karara göre; işletmeler, hizmetin özelliği ve tüketiciye sunuluş biçimine göre fiyat listesini iş yerine asmakla yükümlü olmaya başladı.

VAN’DAKİ KAFE VE RESTORANLARDA FİYAT LİSTELESİ DENETİMİ YAPILDI

Başkan Akman’ın Berat Kandili mesajı! Başkan Akman’ın Berat Kandili mesajı!

Van Ticaret İl Müdürlüğü ile Van Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığında görevli personel; lokanta, restoran, pastane gibi işletmelerdeki fiyat listelerine yönelik denetim yaptı. Ekipler, işletmelerin giriş kapılarında ve masalarında görünür şekilde fiyat listesi olup, olmadığını inceledi.

BAKANLIK EKİPLERİ TUTANAK TUTTU

Müşterilerin kimseyle temas kurmadan fiyatları görebilmesinin esas alındığı uygulamaya uymayan veya uygunsuzluk tespit edilen işletmelere ekiplerce tutanak tutuldu. Ekipler, asılan veya masaya bırakılan liste fiyatlarının kasa fiyatıyla uyuşup, uyuşmadığını da inceledi. Fiyat listesi asmayan işletmelere yazılı ikazda bulunulurken, işletmenin uyarıları dikkate almaması halinde, yapılacak ikinci denetimde cezaya tabii tutulacakları belirtildi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI