Van ekonomisi için büyük öneme sahip Kapıköy sınır kapısı son yılların en yoğun turizm sezonunu yaşadı. İranlı turistlerin gelişi ile birlikte otellerin doluluk oranı yüzde 100'e ulaşırken Van ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

VAN’DAKİ KAPIKÖY’DEN SON 8 YILIN REKORU KIRILDI

Van’da 100 bin ağaç dikilecek! İşte ağaçların dikileceği yer... Van’da 100 bin ağaç dikilecek! İşte ağaçların dikileceği yer...

Sınır kapısından geçiş yapanların büyük çoğunluğu İranlılar olurken, bu yoğun geliş-gidişler Ticaret Bakanlığı’nın verilerine de yansıyor.  Öyle ki verilere göre, Ocak-Ekim döneminde 1 milyon 400 bin 77 kişi Kapıköy Sınır Kapısı’ndan geçiş yaparken, bu rakamla birlikte sınır kapısında son 8 yılın rekoru kırıldı.    

KAPIKÖY EN ÇOK YOLCU GEÇİŞİNİN YAPILDIĞI 6’INCI SINIR KAPISI OLDU

Ticaret Bakanlığı’nın verilere göre bu yılın Ocak-Ekim döneminde Kapıköy Sınır Kapısı’ndan giriş-çıkış yapan yolcu sayısı 1 milyon 400 bin 77 olarak gerçekleşti. Kapıköy’den yapılan bu geçiş ile son 8 yılın rekoru kırılırken, sınır kapısı 2023 yılında Kara Gümrük Kapılarına göre en çok yolcunun geçiş yaptığı 6’ncı sınır kapısı oldu.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-ŞABAN BEYAZSAÇ