Van Büyükşehir Belediyesi'nde 31 Mart seçimlerinin ardından yeni dönemin ilk meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan Başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısından belediyenin mali borç tablosunda yayınlandı. Büyükşehir’in toplam borçu 8 Milyar olduğu açıklandı.

Van’da kilolarca uyuşturucu ele geçirildi Van’da kilolarca uyuşturucu ele geçirildi

Büyükşehir belediyesinin gerçekleştirilen ilk meclis toplantısının ardından Van Büyükşehir Belediyesi hesaplarından yapılan açıklamada borç miktarını da kapsayan bir değerlendirmeye yer verildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı; "Toplantının açılış konuşmasını yapan Eşbaşkanımız Abdullah Zeydan 31 Mart genel seçimlerinde maalesef özelikle ilimizde bazı girişimlerden dolayı halk milletin iradesi yok sayılmaya çalışıldı. Siyasi bir girişimle halkın iradesine karşı hukuksuzca bir girişim gerçekleştirildi. Bu süreçte Vanlı hemşerilerimiz başta olmak üzere adaletten, demokrasiden ve hukuktan yana demokratik tepkisini ve itirazını yükselten tüm toplum kesimlerine teşekkür ediyoruz. Konuşmasının devamında belediye borçlarına da değinen Eşbaşkanımız Zeydan belediyenin 8 buçuk milyar TL borç yükünün altına sokulduğunu yapılan borçlanmalarla tüm belediyelerimizin aslı görevini yapamaz duruma getirildiği bir dönemde belediyeyi devraldık."

ZEYDAN: YASAL SÜRECİ BAŞLATTIK

"Halkımızın kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çeken tüm sorumlular hakkında yasal süreci başlattık. 31 Mart genel seçimlerinde halkın iradesinin yok sayılmaya çalışıldığını da söslerine ekleyen Eşbaşkanımız Zeydan “Seçim sonuçlarının ardından ilimizde bazı girişimlerde bulunularak halkın iradesi yok sayılmaya çalışıldı. Halkın iradesine karşı hukuksuzca bir girişim gerçekleştirildi. Bu süreçte Vanlı hemşerilerimiz başta olmak üzere adaletten, demokrasiden ve hukuktan yana demokratik tepkisini ve itirazını yükselten tüm toplum kesimlerine teşekkür ediyoruz” dedi.

MECLİS BAŞKAN VEKİLLERİ DE BELLİ OLDU

Yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçilerek 1. Meclis Başkanlığı Vekilliğine Neslihan Şedal, 2. Meclis Başkanlığı Vekilliğine Tuncer Sağınç seçildi.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER: BASIN BÜLTENİ