Birleşmiş Milletler tarafından 1972 yılında ilan edilen “5 Haziran Dünya Çevre Günü” çeşitli farkındalık organizasyonlarıyla kutlanıyor. Etkinlik çerçevesinde Van AKEM Başkanı Halil İbrahim Atacan ve dalış ekibi de dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'ne bir dalış gerçekleştirdi. Dalış ekibi, 10 dakika içinde gölün derinliklerinde çok sayıda çöp malzemesi topladı. Gölden çıkarılan çöpler ise Edremit ilçe meydanında sergilendi.

"Su altının bakteri yapısı değişiyor"

Van’da bayram tatilinin kaza bilançosu: 3’ü ağır 19 yaralı! Van’da bayram tatilinin kaza bilançosu: 3’ü ağır 19 yaralı!

AKEM Başkanı Halil İbrahim Atacan, Van Gölü'nde 10 dakika içinde bir torba çöp toplanmasının üzücü olduğunu belirtti. Van Gölü'nün çöplerin yanı sıra ciddi anlamda lağıma da maruz kaldığını ifade eden Atacan, “Her geçen gün su altının bakteri yapısı değişiyor. Bakteri yapısı değiştikten sonra Van Gölü'nün bir ömrü varmış. Bunu 40 yıl olarak belirlemişler ama bunu daha da uzatmamız lazım. Gelecek nesillere bunu bir hayal olarak anlatmayalım. Bunun için daha duyarlı olmamız gerekiyor” dedi.

Adem Kaya isimli dalgıç ise su altında görüş olmamasına rağmen 10 dakika içinde büyük miktarda çöp topladıklarını belirterek, denizlerin korunması çağrısı yaptı.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI